PROTOKÓŁ SESJI XII sesja Rady Miejskiej w Czersku

z dnia 30.09.2019

Sesji przewodniczył:                 Przewodniczący Rady

              KrzysztofPrzytarski

 

 

Sesję rozpoczęto o godz. 12:05, a zakończono o godz. 16:45.

 

Na ogólną ilość 21 radnych udział w sesji wzięło 21 radnych zgodnie z załączoną listą obecności.

 

 

W sesji również udział wzięli:

1.       Przemysław Biesek-Talewski- Burmistrz Czerska

2.       Bogumiła Ropińska- Zastępca Burmistrza

3.       Grzegorz Zabrocki- Sekretarz Gminy

4.       Jolanta Skuczyńska- Skarbnik Gminy

5.       Radca Prawny- Władysław Rzepczyński

6.       Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej Czersk- Henryk Mollin

 

 

 

 Ponadto w sesji uczestniczyli radni powiatowi, naczelnicy wydziałów UM, dyrektorzy szkół, przedszkoli             i jednostek organizacyjnych gminy, przewodniczący jednostek pomocniczych oraz przedstawiciele mediów.                                                                   

 

--------------------------------------------------

 

 

Przebieg sesji został zarejestrowany jako materiał audio-video na stronie internetowej youtube.com          w trzech częściach i jest dostępny na koncie UM Czersk na ww. stronie pod dokładnym adresem https://www.youtube.com/channel/UCP794CVQgG_HespHIIyGM7w

 

 

 

Przebieg sesji

 

Do pkt. 1

 

(część 1  0:00-0:48)

Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski. Przywitał przybyłych radnych, zaproszonych gości oraz stwierdził prawomocność posiedzenia Rady. Nadmienił, że w sesji uczestniczy 21 Radnych, co daje quorum do podejmowania prawomocnych uchwał oraz wniosków.

 

Do pkt. 2

 

(0:48-0:59)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski nadmienił, że porządek obrad został dostarczony radnym wraz z zawiadomieniem na sesję, w związku z czym poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag.

(0:60-3:45)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski na wstępie zgłosił uwagę ogólną mówiąc, że jest to pierwsza sesja na tej sali, więc ma nadzieję, że wszyscy się tu zaaklimatyzują. Dodał, że trochę trzeba się przyzwyczaić do nowych warunków, ale ma nadzieję, że to potrwa bardzo krótko. Poprosił o ewentualne uwagi, które w miarę możliwości postarają się wdrożyć. Powiedział też, że wyjątkowo sesja odbywa się
w poniedziałek. Wyjaśnił, że poprosił o taki termin Przewodniczącego Rady, gdyż do 30 września trzeba podjąć uchwały dotyczące kategorii dróg (ostatni termin), bo te uchwały muszą być podjęte, aby zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia kolejnego roku. Ponadto ma nadzieję, że do tradycji wtorkowych sesji w ostatni wtorek miesiąca powrócą. Natomiast przechodząc do proponowanych zmian w porządku obrad sesji, po pierwsze wnioskuje o wykreślenie z porządku obrad sesji puntu 10.1 „podjęcie uchwały
w sprawie Statutu Gminy Czersk”. Dodał, że robi to w porozumieniu z Przewodniczącym Rady,
otóż przedstawił projekt Statutu, który ma być materiałem do dyskusji i ta dyskusja nie skończyła się
w czasie tygodnia, kiedy Radni otrzymali materiały na sesję – jest sporo uwag, są propozycje zmiany. Zatem można jeszcze dyskutować i można ten projekt uchwały zdjąć z porządku obrad dzisiejszej sesji
i zająć się nim na jednej z kolejnych sesji. Dodał, że ta zmiana powoduje, że uchwały z punktów 10.2, 10.3, 10.4 i 10.5 będą miały kolejno numery porządkowe 10.1, 10.2, 10.3, 10.4. Po tych czterech uchwałach, czyli po uchwale w sprawie wieloletniej prognozy finansowej zawnioskował o ujęcie
w porządku obrad projektu uchwały w sprawie wydatków budżetu Gminy Czersk, które nie wygasają
z upływem roku budżetowego 2019 (nowy punkt 10.5). Ponadto po wszystkich dotychczasowych uchwałach zawnioskował o ujęcie w porządku obrad uchwały w sprawie „wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego” (czyli nowy punkt 10.20). Wyjaśnił, że jest to związane z trwającym naborem o dofinansowanie przewozów w ramach funduszu dopłat do przewozów autobusowych.

(3:48-4:16)

Radna Barbara Fierek w imieniu Komisji Rolnictwa (…) zawnioskowała, aby z porządku obrad zdjąć punkt 10.2 dotyczący „nadania statutów jednostkom pomocniczym Gminy Czersk”. Uzasadniła to tym, że na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Infrastruktury, Działalności Gospodarczej i Ochrony Środowiska złożono szereg uwag do tych statutów i należało by to sprawdzić, więc potrzebny jest na to czas. Poprosiła o wykreślenie tego punktu z dzisiejszego porządku obrad.

(4:20-4:22)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o inne uwagi do porządku obrad.

(4:24-6:04)

Radny Daniel Szpręga powiedział, że bardzo się cieszy, że Burmistrz zdecydował się na wykreślenie
z porządku obrad Statutu, co chcieli również zrobić. Ze swojej strony zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie skargi, która wpłynęła na Dyrektora Administracji Zasobów Komunalnych w Czersku, ponieważ jest to punkt 10.18 według pierwotnego porządku obrad. Uzasadnił to tym, że po raz kolejny wpływa do Urzędu skarga (która jest kierowana do Rady, a nie tylko do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji) i radni nie otrzymali na czas treści skargi, otrzymali dopiero 26 września,
w związku z tym nie zostały spełnione zapisy Statutu, treść nie wpłynęła w terminie 7 dni przed sesją,
w związku z tym obarczone jest to wadą i wnioskują o zdjęcie tego punktu z porządku obrad sesji.
W związku z tym, że Pan Burmistrz zaproponował zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie Statutu, zaproponował wprowadzenie uchwały obejmującej komisję doraźną składającą się z radnych
w sprawie wprowadzonych zmian do Statutu Gminy Czersk.

Innych wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.

(6:10-6:29)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski stwierdził, że są dwa wnioski do porządku obrad. Pierwszy polegający na zdjęciu z porządku obrad 10.2 „nadania statutów jednostkom pomocniczym Gminy Czersk”.

(6:29-6:42)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że jego wnioski to nie są autopoprawki i wymagają głosowania. Każdy wniosek o zmianę porządku obrad trzeba przegłosować, a są trzy wnioski.

(7:15-7:22)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński poinformował, że wniosek Burmistrza nie wymaga przegłosowania, ponieważ jest to wycofanie projektu uchwały zgłoszonego przez Burmistrza.

(7:22-7:29)

Radna Lucyna Zawiszewska powiedziała, że każda zmiana musi być przegłosowana przez Radę bezwzględną większością.

(7:30-7:31)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski stwierdził, że są dwa różne stanowiska.

(7:38-7:41)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński wyjaśnił, że jest to wycofanie uchwały Burmistrza.

(7:42-7:42)

Radna Lucyna Zawiszewska powiedziała, że jest to zmiana porządku obrad.

(7:53-7:55)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński wyjaśnił, że jest to wycofanie uchwały Burmistrza i nie zmienia zdania.

(8:10-8:51)

Radna Lucyna Zawiszewska powiedziała, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zmiana jest głosowana bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Dodała, że jakkolwiek to zostało nazwane, to klub radnych „Blisko Waszych Spraw” również jest za tym, aby punkt dotyczący statutu został odłożony na kolejną sesję i został przedyskutowany na komisji doraźnej lub na wspólnym posiedzeniu komisji. Poprosiła o przegłosowanie.

(8:53-9:14)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że oczywiście jako autor projektu uchwały wycofuje go, ale jednak zaproponował zmianę porządku obrad polegającą na zmianie numeracji punktów, więc zaproponował, aby taką zmianę porządku obrad przegłosować.

(10:36-10:37)

Radny Daniel Szpręga zaproponował ogłoszenie przerwy technicznej.

(10:40-12:12)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że nie widzi takiej potrzeby. Następnie poddał pod głosowanie wniosek Burmistrza dot. wykreślenia z porządku obrad punktu 10.1 dot. Statutu Gminy Czersk. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych.
W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 20 „za” i 1 „wstrzymujący się” Rada zdjęła punkt 10.1
z porządku obrad sesji.

Poddał pod głosowanie kolejny wniosek Burmistrza o wprowadzenie projektu uchwały. Poprosił Burmistrza o powtórzenie wniosku.

(12:14-12:36)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że wnioskuje o to, aby po dotychczasowym punkcie 10.5 wprowadzić punkt „przyjęcie uchwały w sprawie wydatków budżetu Gminy Czersk, które
nie wygasają z upływem roku budżetowego 2019”.

(13:20-13:42)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie powyższą zmianę porządku obrad. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych. W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 21 „za” Rada wprowadziła dodatkowy projekt uchwały w sprawie wydatków budżetu Gminy Czersk, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2019 (punkt 10.4).

(13:46-13:47)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poprosił Burmistrza o powtórzenie kolejnego wniosku
o zmianę porządku obrad.

(13:48-14:09)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że wnioskuje, aby do porządku obrad
po dotychczasowym punkcie 10.19 dodać punkt 10.20 „przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody
na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego”.

(14:50-15:13)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie powyższą zmianę porządku obrad. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych. W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 21 „za” Rada wprowadziła dodatkowy projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego (punkt 10.20).

(15:27-15:39)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie wniosek Radnej Barbary Fierek      o zmianę porządku obrad polegający na wykreśleniu uchwały ws. nadania statutów jednostkom pomocniczym Gminy Czersk.

 

(17:00-17:00)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski ogłosił pięciominutową przerwę techniczną.

 

(35:45-36:15)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski wznowił obrady po przerwie. Przypomniał, że za chwilę Rada zagłosuje nad propozycją Komisji Rolnictwa (...) o wykreślenie punktu 10.2 tj. projektu uchwały w sprawie nadania statutów jednostkom pomocniczym Gminy Czersk. W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 21 „za” Rada zdjęła punkt 10.2 z porządku obrad sesji.

(36:19-36:20)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poprosił Radnego Daniela Szpręgę o powtórzenie jego wniosku.

(36:23-37:11)

Radny Daniel Szpręga powtórzył, że wnioskuje o wykreślenie punktu 10.18 tj. projektu uchwały
w sprawie rozpatrzenia skargi na Dyrektora Administracji Zasobów Komunalnych w Czersku. Dodał,
że przyczyną tego wniosku są m. in. błędy formalne, które wynikają m.in. z obowiązującego Statutu,
tj. został nie spełniony art. 25 ust. 4 (tzn. radni otrzymali materiały później niż jest to wymagane zgodnie ze Statutem).

 

 

(37:11-37:26)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski wyjaśnił, że zrobili tak dlatego, bo chcieli, aby radni otrzymali komplet dokumentów łącznie z opinią Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Poprosił o opinię Radcy Prawnego w tej sprawie.

(37:33-37:48)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński powiedział, że to jest oczywiste, że materiały na sesję miały być doręczone zgodnie z wymaganiami ustawowymi tj. projekt porządku posiedzenia wraz z projektami uchwał. Te elementy są – zarówno materiały, jak i uchwały do omówienia.

(37:52-39:03)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie powyższy wniosek Radnego Daniela Szpręgi. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych. W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 11 „za”, 3 „przeciw” i 7 „wstrzymujących się” Rada zdjęła punkt 10.18 z porządku obrad.

(39:14-39:37)

Radny Daniel Szpręga powiedział, że ostatni wniosek, jaki składał to był wniosek o powołanie komisji doraźnej w sprawie opracowania zmian do Statutu Gminy Czersk. Oczywiście w tej chwili nie ma projektu uchwały, ale myśli że są w stanie go przygotować.

(39:40-40:22)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski zauważył, że projekt Statutu został przygotowany,
więc komisja, która miałaby przygotować projekt Statutu nie miałaby co robić, chyba, że komisja

ma rozpoczynać pracę od początku. Przypomniał, że Przewodniczący Rady wiosną tego roku prosił
o radnych o przygotowanie wniosków i propozycji. Taki nie było. Zatem projekt Statutu został opracowany i jest tematem dyskusji, więc myśli że nie ma powodów, żeby powoływać komisję doraźną, która zajmie się opracowaniem na nowo Statutu, a jedynie wypracować propozycje zmian w tym, co zostało przedłożone.

(40:24-40:54)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zaproponował, aby w skład „ciała opiniotwórczego” projektu Statutu, który został przygotowany weszli przewodniczący klubów i przewodniczący komisji, Burmistrz, Przewodniczący Rady i Wiceprzewodniczący Rady. Zapytał Radnego Daniela Szpręgę o to, czy taka propozycja go satysfakcjonuje.

(40:55-41:14)

Radny Daniel Szpręga odpowiedział, że można przyjąć takie rozwiązanie, natomiast chciałby powiedzieć Burmistrzowi, że dobrze że wycofał ten punkt porządku obrad, ponieważ byłaby bardzo długa dyskusja na temat projektu Statutu, który opracował Burmistrz.

 

Więcej uwag nie zgłoszono.

 

Porządek obrad (po zmianach):

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie ewentualnych zmian w porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady.
  4. Sprawozdanie z pracy Burmistrza w okresie między sesjami.
  5. Informacja o wykonaniu budżetu za I półrocze 2019 r.
  6. Informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej w 2019 r.
  7. Informacja o funkcjonowaniu oświaty w Gminie Czersk.
  8. Prezentacja zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego części miasta Czersk.
  9. Informacja z działalności Spółdzielni Socjalnej Czersk.
  10. Podjęcie uchwał w sprawie:

10.1 zmiany Uchwały Nr XI/94/99 Rady Miejskiej Czersk z dnia 30 czerwca 1999 r. w sprawie herbu
i flagi Gminy Czersk ustanowienia insygniów władzy oraz ochrony i zasad używania - XII/134/19,

10.2  zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok - XII/135/19,

10.3  zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Czersk na lata 2019-2033 - XII/136/19,

10.4 wydatków budżetu Gminy Czersk, które nie wygasają z upływem roku budżetowego
2019- XII/137/19,

10.5 zmiany Uchwały Nr XXXII/309/09 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 9 kwietnia 2009 r. w sprawie „Regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania dodatków do wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli - XII/138/19,

10.6 określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli
w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Czersk - XII/139/19,

10.7 zmiany Uchwały Nr XLI/371/18 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych
w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Czersk - XII/140/19,

10.8 zmiany Uchwały Nr XXX/250/13 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 26 września 2013 r.
  w sprawie przyjęcia gminnego programu wyrównywania szans oraz edukacyjnego wspierania           dzieci i młodzieży - XII/141/19,

10.9      uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Czersk we wsi              Ostrowite w rejonie ulic: Widokowej, Wrzosowej i Jodłowej - XII/142/19,

10.10  przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego   części miasta Czersk w rejonie ulic: Chojnickiej i Starego Urzędu w Czersku - XII/143/19,

10.11  przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
dla terenu w rejonie ulicy 21 Lutego i ulicy Akacjowej w mieście Czersk - XII/144/19,

10.12    określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania
    z przystanków - XII/145/19,

10.13    zmiany Uchwały Nr XXV/239/16 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 24 listopada 2016 r.
    w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych
   - XII/146/19,

10.14        zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów budowy lub modernizacji             indywidualnych ujęć wody na terenie Gminy Czersk - XII/147/19,

10.15    pozbawienia ul. Targowej w Czersku kategorii drogi gminnej oraz zaliczenia odcinka ul. Szkolnej
    w Czersku do kategorii dróg gminnych - XII/148/19,

10.16        przejęcia dotychczasowych dróg powiatowych nr 2679G ulica Łukowska w Czersku,
    nr 2612G CzerskSkrzypówkiŁukowo, nr 2614G Pustki-Gotelp, nr 2608G CzerskKlaskawa
    Mosna, nr 2677G ulica Bema w Czersku i zaliczenia ich do kategorii dróg gminnych - XII/149/19,

10.17       wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu            zbiorowego - XII/150/19.

  1.      Informacja Przewodniczącego Rady o interpelacjach złożonych między sesjami.
  2.      Wolne wnioski i informacje.
  3.      Zakończenie sesji.

 

Do pkt. 3

 

(41:30-42:36)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że radni otrzymali protokół na e-maila.           Zapytał, czy są jakieś uwagi do protokołu z XI sesji Rady Miejskiej w Czersku z dnia 30 lipca 2019 r.

 

Żadnych uwag nie wniesiono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XI sesji. W wyniku głosowania imiennego, w którym brało udział 21 radnych,

Rada przy 18 głosach „za” i 3 „wstrzymujących się” przyjęła protokół z XI sesji Rady Miejskiej w Czersku z dnia 30 lipca 2019 r. (bez odczytania).

 

Do pkt. 4

 

(42:40-42:48)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poinformował, że „Sprawozdanie z pracy Burmistrza               w okresie między sesjami” było omawiane na posiedzeniach komisji, w związku z czym otworzył dyskusję.

(42:55-47:13)

Radny Daniel Szpręga powiedział, że jest zwolennikiem tego, aby również mieszkańcy zapoznali się

ze sprawozdaniem i usłyszeli parę ważnych zdań odnośnie odbytych spotkań Burmistrza, chciałby odnieść się do kilku. Otóż 25 lipca br. – spotkanie z Markiem Szczepańskim – Starostą Chojnickim
w sprawie dróg powiatowych, zapytał co było treścią spotkania i ewentualnie jakie drogi w niedalekiej przyszłości będą utwardzone z inicjatywy Powiatu. 1 sierpnia br. – spotkanie w sprawie koncepcji budynku przedszkola w Łęgu i byłej szkoły w Lipkach, zapytał o kilka słów na ten temat, kto będzie jej autorem, jak kształtuje się sprawa przedszkola w Łęgu, ile będzie sal, być może jest jakiś program funkcjonalno-użytkowy, który powstanie na nasze zlecenie. 2 sierpnia br. spotkanie w sprawie Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego w Zapędowie, poprosił o podanie szczegółów, czy w tym budynku coś zafunkcjonuje, czy będą raczej mieszkania socjalne. Również 2 sierpnia br. spotkanie z Panem Zdzisławem Kuflem w sprawie projektu dworca kolejowego w Czersku, który wszystkim „leży na sercu”. Wiadomo, że Gmina otrzymała dofinansowanie na jego 1/3 część, więc chciałby, aby Burmistrz odniósł się do tego co z 2/3, jak to będzie wyglądało na etapie robót i jak ewentualnie będą wyglądały sprawy wszystkich instalacji CO wody, ścieków oraz jak jako Gmina zamierzają połączyć pewne elementy podczas, gdy ten budynek właściwie być może składa się z trzech brył i stanowi jedną całość. Spotkanie w dniu 12 sierpnia br. – udział w Społecznej Radzie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Czersku, zapytał co było przedmiotem spotkania, czy dotyczyła m. in. wyników audytu, który został przeprowadzony na zlecenie Burmistrza. Jeżeli chodzi o udział w Dożynkach
Rolniczo-Leśnych w dniu 7 września br. zapytał o to, czy osobiście zatwierdzał konkurencję
na dożynkach w Kwiekach. Chodzi o konkurencję ciągnięcia wozu przez osobę z sołectw. Spotkanie
w dniu 16 września z Panią Hanną Jasińską w sprawie zaleceń pokontrolnych, chciałby żeby Burmistrz odniósł się do wyników tej kontroli, czy to są zwykłe uchybienia dające się naprawić, czy Rada Społeczna przekroczyła swoje uprawnienia, czy Burmistrz zatwierdził spotkanie finansowe SPZOZ wcześniej. Spotkanie w dniu 20 września br. z Panem Robertem Synakiem z firmy transportowej. Stwierdził,
że kiedyś składał interpelację w sprawie sprzedaży biletów miesięcznych „pod chmurką” w Czersku, między innymi prosił o to, żeby wyznaczyć jakiś punkt w Czersku, być może w Centrum Informacji Turystycznej po to, aby nie odbywało się to na dworze, po to aby rodzice nie musieli stać w długich kolejkach, wówczas otrzymał informację że do Urzędu nie wpłynęła żadna korespondencja w tej sprawie. Wobec tego zapytał o to, czy Burmistrz w ogóle poruszył tę sprawę w interesie rodziców, którzy kupują te bilety, a dzieci do szkół poza Czerskiem. Zapytał również o przetarg na wycofanie dokumentacji projektowej obiektów gminnych. Chodzi o Zespół Szkół w Rytlu i Ośrodek Kultury w Czersku.
Zapytał, jaką wartość mają przygotowane koncepcje, które Burmistrz przedstawiał na sesji w dniu

30 lipca w przetargu wpisano m.in. kryterium, gdzie wykonawca projektu budowlanego
będzie oceniany też na podstawie opracowania koncepcji i dostaje 40 lub 60 punktów.
Zapytał, po co były te koncepcje skoro teraz znowu będą opracowane koncepcje.
(47:15-47:23)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że zanim odda głos Burmistrzowi,
ma następującą uwagę: otóż te sprawozdania były omawiane na posiedzeniach komisji. Zapytał Radnego Szpręgę, czy był na posiedzeniu komisji?

 

(47:24-47:32)

Radny Daniel Szpręga odpowiedział, że był. Komisja trwała 4,5 godziny. To też nie jest tak, że....

(47:34-48:04)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że oczywiście nie odbiera Radnemu prawa
do zabierania głosu na sesji, ale wydaje się jemu, że takie pytania powinny padać na posiedzeniach komisji. W tej chwili nie wszyscy są zainteresowani sprawami, o które Radny pyta. Dodał, że Radny ostatnio mówił, że pracuje nad materiałami przed sesją, zatem wnioskuje że na posiedzenia komisji przychodzi nie przygotowany.

(48:07-53:44)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiadając na pytania Radnego Daniela Szpręgi,
jeśli chodzi o spotkanie ze Starostą poinformował, że spotkanie dotyczyło zmiany kategorii dróg,
więc odpowiedzią jest projekt uchwały, który jest w dzisiejszym porządku obrad dotyczący zmiany kategorii dróg powiatowych na gminne i w tym punkcie jeszcze będą szersze informacje. To spotkanie było konkretnie temu poświęcone. Jeśli chodzi o przedszkole w Łęgu, to spotkał się z przedstawicielem Dyrekcji Zespołu Szkół w Łęgu, z Panem Dyrektorem i z Panem Wicedyrektor, byli też sołtysi z sołectw Łąg i Łąg Lipki. Byli też radni Rady Miejskiej z Łęga i z Lipek. Na tym spotkaniu był projektant
Pan Wiesław Redzimski, który przygotowuje projekt przedszkola, rozmawiali łącznie o dwóch obiektach, czyli o istniejącej szkole w Lipkach i przedszkolem w Łęgu,   które dopiero powstanie. W kontekście tego, czy w przedszkolu jako w nowowybudowanym mają być dzieci z terenu Gminy, czy też nie.
Na tym spotkaniu doszli jednak do wniosku, że budują przedszkole dla wszystkich dzieci z terenu Gminy Czersk, wobec tego docelowo ten budynek szkoły w Lipkach będzie musiał zmienić swoje przeznaczenie. Poprosił Pana Sołtysa i Pana Radnego o to, aby zaproponowali jakąś funkcję społeczną na części tego budynku. Czeka dalej na tę propozycję. Natomiast skupili się na wytycznych dla projektantów dotyczących sposobu opracowania tej koncepcji, a chodziło o liczbę dzieci i liczbę oddziałów. Myśli,
że w przyszłym tygodniu będzie spotkanie w tym samym gronie być może poszerzonym o wszystkich radnych z tego okręgu, bo też są zainteresowani. Przeprowadzą na tym spotkaniu kolejne propozycje Pana projektanta zostaną pokazane i pozwolą na dokończenie koncepcji, a potem na przejście
do kolejnego etapu – dokumentacji.  Kolejne pytania dotyczące Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, gdzie są środki z budżetu państwa przydzielone przez Wojewodę na tworzenie właśnie takich Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych, w których będą przebywały osoby potrzebujące pomocy zarówno dziennej, jak i stałej, stąd ta dwuczłonowa nazwa. Zdecydowali, że przygotują wniosek o dofinansowanie stuprocentowe o utworzenie i funkcjonowanie takiego centrum i później spotkali się z projektantem,
który opracował założenia projektowe i koncepcję budynku szkolnego w Zapędowie, w którym to Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze ma się znaleźć. Poinformował, że wniosek został złożony i obecnie czekają na rozstrzygnięcie i jeżeli będzie pozytywne, to przystąpią do prac projektowych, a następnie
do adaptacji, czy przebudowy budynku na takie Centrum. Zaproponował, że jeśli chodzi o szczegóły,

to żeby Radny zapoznał się w Urzędzie. Jeśli chodzi o spotkanie z projektantem dworca w Czersku poinformował, że o tym będzie mówił w punkcie 8 „Prezentacja zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego części miasta Czersk”. Jeśli chodzi o spotkanie Rady Społecznej SPZOZ
to uczestniczyła Pani Wiceburmistrz, więc odpowie. Jeśli chodzi o dożynki odpowiedział, że nie znał koncepcji konkurencji, nie wiedział jakie będą przeprowadzone. To w całości był pomysł organizatorów, czyli Sołectwa Krzyż. Jeśli chodzi o spotkanie dotyczące „po kontroli” prowadzenia ksiąg rachunkowych
i spraw finansowych w SPZOZ, to te zalecenia są dostępne w BIP i można się z nimi zapoznać. Oczywiście są one do wdrożenia i pokazują ile tam rzeczy wymaga poprawy. Z Panem Robertem Synakiem – właścicielem firmy „Robus” spotkał się w kontekście zlikwidowanej linii autobusowej
Kwieki-Krzyż-Czersk, co będzie omawiane w punkcie 10.17 porządku obrad, który chcą wprowadzić.

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące kryteriów dotyczących kasy biletowej, być może znalazł się tam błąd, natomiast koncepcje zarówno Ośrodka Kultury, jak i budynku szkoły będzie podstawą do opracowania dokumentacji. Dodał, że w zasadzie oparli się tylko i wyłącznie na cenie i ta najkorzystniejsza cena tutaj przeważyła, więc żeby móc podpisać umowę, to konieczna jest zmiana uchwały budżetowej i uchwały

w sprawie wydatków niewygasających, o czym będzie mowa w kolejnym punkcie obrad.
(53:54-55:22)

Zastępca Burmistrza Bogumiła Ropińska jeśli chodzi o posiedzenie Społecznej Rady Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej odpowiedziała, że spotkanie to dotyczyło przede wszystkim zaopiniowania regulaminu organizacyjnego, ale odbyło się ono w siedzibie SPZOZu. Jako Społeczna Rada zapoznali się z funkcjonowaniem tego podmiotu. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie,

czy Społeczna Rada przekroczyła swoje uprawnienia odpowiedziała, że nie przekroczyła, bo taką propozycję podziału zysku zaproponowała Pani Dyrektor. Kontrolujące osoby zwróciły uwagę na zapis

w uchwale, który został zastosowany. Chce powiedzieć, że jest to zapis, który do tej pory funkcjonował, natomiast w wyniku audytu wynik finansowy najprawdopodobniej się zmieni, więc pewnie będzie podjęta nowa uchwała. Dodała, że zysk do tej pory nie został podzielony ze względu na kontrolę, która została tam przeprowadzona.

(55:26-55:48)

Radna Lucyna Zawiszewska powiedziała, że ma pytania do dwóch spotkań, które odbyła się 8 sierpnia br. tj. spotkanie z Panią Sylwią Surowiec – Dyrektorem Oddziału Zakładu Gazowniczego w Gdańsku
i spotkanie z członkami OSP w Krzyżu. Zapytała o to, jakie wnioski zapadły na tym spotkaniu.

(55:52-59:51)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że spotkanie z Panią Dyrektor Sylwią Surowiec poświęcone było tematowi doprowadzenia sieci gazowej do Rytla. Dodał, że wcześniej zawiózł ankiety, które mieszkańcy Rytla wypełnili, aby pracownicy zakładu gazowniczego w Gdańsku zajęli się tematem. Na tym spotkaniu z Panią Surowiec zostały omówione warianty najbardziej korzystne finansowo
i technicznie, a jest wariant doprowadzenia sieci gazowej po stronie Chojnic przez Jeziorki i Rytel Nadleśnictwo do Rytla. Dodał, że na podstawie wyliczeń oraz na podstawie doświadczeń z tego typu inwestycji u pracowników Zakładu Gazowniczego jest ona lekko deficytowa, jeśli chodzi o niektóre funkcjonowanie. Stąd między innymi była sugestia Pani Dyrektor, żeby poprawić rentowność tej inwestycji należałoby obniżyć stawkę za zajęcie pasa drogowego, co również znajduje się w porządku obrad dzisiejszej sesji. Generalnie jest duża szansa na to, że Polska Spółka Gazownictwa

(zakład gazownictwa w Gdańsku) podejmie decyzję o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi
o gazociąg. Ta uchwała, którą Radni dzisiaj podejmą na pewno tę decyzję bardziej przyspieszy,
czy uprawdopodobni. Jeśli chodzi o spotkanie z członkami OSP Krzyż poinformował, że spotkał się
z przedstawicielami tej jednostki w Urzędzie oraz był w Krzyżu na budowie nowej remizy, rozmawiali
o ewentualnych zmianach, czy w zakresie projektu, czy w sposobie realizacji tej inwestycji, które pozwolą obniżyć jej koszty. Wyjaśnił, że jest zbyt mały, aby mógł służyć społeczności Krzyża (np. świetlica wiejska w Krzyżu), a za duży na cele tylko i wyłącznie jednostki OSP w Krzyżu. Natomiast budowa jest już
w trakcie, stan surowy jest otwarty i pewne rzeczy są już nieodwracalne, więc zaproponował że Gmina wykończy docelowo część bojową, czyli garaż wraz z zapleczem socjalnym i zapleczem magazynowym dla jednostki OSP w Krzyżu, tak żeby ta część bojowa była na wystarczającym poziomie, a część socjalna, społeczna będzie realizowana z udziałem druhów strażaków z Krzyża, z poszukaniem innych źródeł finansowania, które pozwolą dokończyć te pomieszczenia. Dodał, że strażacy nie do końca są zadowoleni z takiego rozwiązania, niemniej jednak z przetargu jest wykluczone wykończenie tych pomieszczeń. Dodał, że przetarg jest w trakcie rozstrzygania ofert, które są niższe niż te poprzednie         o 200 tys. zł lub o 100 tys. zł, a zostanie wybrana najkorzystniejsza. Podsumował, że idą w tym kierunku, aby dokończyć budowę remizy w Krzyżu w 100% w części bojowej i w 80% w części społeczno-kulturalnej.

(59:56-1:00:48).

Radny Daniel Szpręga chciałby dopytać, ponieważ Burmistrz powiedział, że koncepcję budowy przedszkola w Łęgu wykonuje ten sam wykonawca koncepcji w Ośrodku Kultury w Czersku i Zespołu Szkół w Rytlu. Zapytał o to, czy ten wykonawca ma podpisaną umowę na opracowanie projektu budowlanego, czy tylko i wyłącznie koncepcję, bo nie zauważył, aby startował w przetargu na wykonanie tej docelowej dokumentacji budowlanej. Zapytał o to, czy Burmistrz w jakiś sposób zweryfikował zakres prac do wykonania w Ośrodku Kultury w Czersku, czy jednak pozostaje „przy swoim” ? Czy przedszkole będzie modernizowane według tej koncepcji, którą przedstawił podczas sesji w dniu 30 lipca br.?

(1:00:51-1:01:20)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że odpowiedział, że Pan Wiesław Redzimski wykonuje tylko i wyłącznie koncepcję. Dodał, że między innymi żeby tego typu dyskusje były krótsze zaproponował zmianę Statutu.

 

(1:01:21-1:01:26)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o inne pytania do „Sprawozdania z pracy Burmistrza w okresie między sesjami”. Więcej pytań nie zgłoszono wobec czego Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia.

 

Do pkt. 5

 

(1:01:27-1:01:40)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poinformował, że „Informacja o wykonaniu budżetu
za I półrocze 2019 r.” była omawiana na posiedzeniach komisji, w związku z czym otworzył dyskusję.

 

(1:01:48-1:02:37)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska poinformowała, że w I półroczu 2019 r. dochody zostały zrealizowane

w 51,5%, natomiast wydatki w 45,8%. Dodała, że taki procent wykonania wydatków nie świadczy,
że nie były prowadzone prace z objęte postępowaniem przetargowym z różnych zadań inwestycyjnych, bo zaangażowanie wydatków stanowiło ponad 96 mln. zł. Poinformowała, że w I półroczu spłacili kredyt
w wysokości 3 mln 150 tys. zł, planowana kwota 3 mln 550 tys. zł. Dodała, że pozostała do spłaty różnica 400 tys. zł, natomiast stan zadłużenia na koniec I półrocza stanowi 28 mln 330 tys. zł.

 

(1:02:40-1:02:45)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o pytania do „Informacji o wykonaniu budżetu

za I półrocze 2019 r.”.

 

Żadnych pytań nie zgłoszono wobec czego Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia.

 

Do pkt. 6

 

(1:02:50-1:02:55)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poinformował, że „Informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej w 2019 r.” była omawiana na posiedzeniach komisji, w związku z czym otworzył dyskusję.

 

(1:02:59-1:03:27)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska poinformowała, że jeżeli chodzi o wieloletnią prognozę finansową,

to głównie w I półroczu były prowadzone postępowania przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy na te zadania, które dofinansowane były z Unii Europejskiej, dlatego jest taki znikomy procent poniesionych wydatków, bo stanowi on tylko 2,2%, natomiast w II półroczu przewidziana jest pełna realizacja i nie ma zagrożenia z realizacją tych zadań.

 

(1:03:30-1:03:35)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o pytania do „Informacji o wykonaniu budżetu za I półrocze 2019 r.”.

Żadnych pytań nie zgłoszono wobec czego Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia.

 

Do pkt. 7

 

(1:03:40-1:03:58)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poinformował, że „Informacja o funkcjonowaniu oświaty

w Gminie Czersk” była omawiana na posiedzeniach komisji, w związku z czym otworzył dyskusję.

(1:04:01-1:05:15)

Radna Elwira Bieszke-Binnebesel powiedziała, że należało by pochwalić wszystkich dyrektorów
i pracowników oświaty za trud, jaki włożyli w działalność pozalekcyjną. Na kanwie tego można stwierdzić, że nasze szkoły pracują 40 godzin tygodniowo i więcej o czym świadczą projekty realizowane ze środków unijnych, ale też pozyskiwanie środków własnych i duża aktywność nauczycieli. Dodała, że cieszy się,
że od tego roku te sprawozdania będą przedstawiane w takiej formie, gdzie będzie możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem szkoły oraz ze stanem kadry nauczycieli i uczniów, co obrazuje całokształt spraw oświatowych. Złożyła podziękowanie za przygotowany materiał w imieniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, jak również Pani Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, która w kilku szkołach dogłębnie analizuje poznane problemy oświatowe i pokazuje kondycję naszej oświaty.

(1:05:19-1:05:22)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o inne uwagi do „Informacji o funkcjonowaniu oświaty w Gminie Czersk”.

 

Więcej uwag nie zgłoszono wobec czego Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia.

 

Do pkt. 8

 

(1:05:47-1:01:26)

Prezentacja zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego części miasta Czersk przez Burmistrza Czerska.

 

(1:01:42-1:31:43)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że 12 września br. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu pn. „Rewitalizacja części miasta Czersk”, co automatycznie przedkłada się na uzyskanie dofinansowania na drugi projekt
pn. „Rozwój usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób niesamodzielnych, seniorów, osób

z niepełnosprawnościami oraz rodzin na terenie miasta Czersk.” Poinformował, że w dniu dzisiejszym Radni otrzymali zaproszenie na podpisanie umowy z Marszałkiem Województwa i Zarządem Województwa na te dwa projekty na godzinę 12:30. Dodał, że do tego podpisania umowy dojdzie,
ale jednak w Gdańsku, na które jedzie. Przeprosił za zaistniałe zamieszanie, jednak najważniejsze jest to, że projekt to dofinansowanie uzyskuje na co czekali w niepewności. Wyjaśnił, że w zeszłej kadencji,
kiedy nie doszło do podpisania umowy to Zarząd Województwa podzielił wszystkie środki, które miał na tego typu projekty, nawet z tak zwaną nadkontraktacją, czyli podpisał umowy na wyższe kwoty niż były dostępne środki. Rezerwa wykonania z której miały by wpłynąć środki na nasze RPO, po drugie liczyli

na to że oszczędności poprzetargowe dadzą dodatkowe kwoty. Niestety ani tych oszczędności nie było wystarczających, ani nie było takiej sytuacji, że wnioskodawcy wycofywali się z podpisywania umów
i tak naprawdę jeszcze w sierpniu br. miał informację, że bardzo wątpliwe, że te pieniądza uda się wygospodarować. Pod koniec sierpnia deklaracja, że w listopadzie, kiedy będzie renegocjowane z Unią Europejską nasz Regionalny Program Operacyjny o tym też będą rozmowy, a tu nagle w pierwszej połowie września wpłynęła pozytywna informacja. Przypomniał, że Rada Miejska w Czersku wyznaczyła obszar rewitalizacji, który obejmuje teren od północy od torów kolejowych, od wschodu ul. Królowej Jadwigi, od południa ul. Dr Zielińskiego, Dąbrowskiego, Jana Pawła II i Matejki, od zachodu                    ul. Kosobudzka. Dodał, że w tym obszarze można było wskazywać przedsięwzięcia, które były objęte zintegrowanym projektem rewitalizacyjnym, czyli zarówno częścią twardą jak i miękką. Powiedział,         że zakres projektów w zdecydowanej większości pokrywa się z tym, co zostało złożone we wniosku          o dofinansowanie w roku 2017, więc to jest to co wtedy ustalono. Zakres projektu twardego obejmuje przebudowę oraz teren dworca kolejowego, remont części wspólnych budynków mieszkalnych             oraz zagospodarowanie terenu tych budynków, remont infrastruktury drogowej (ul. Transportowców           i Wojska Polskiego w Czersku), budowa ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego przy ul. Dworcowej (przy Szkole Podstawowej nr 1) oraz nasadzenie zieleni. Jeśli chodzi o najważniejszą część projektu, która poprzednio spowodowała, że nie doszło do podpisania umowy, a w której dokonali największych zmian wyjaśnił, że w pierwotnym wniosku zakładano przebudowę całego budynku dworca, natomiast funkcje były pomieszane. Funkcja rewitalizacyjna obejmowała skrzydło zachodnie i część skrzydła środkowego. Część komunikacyjna wchodziła pod część rewitalizacyjną i obejmowała parter. Dodatkowo przewidywano rezerwę na funkcję kulturalną. Wyjaśnił, że powodowało to, że kwalifikowaną powierzchnią  budynku dworca jest tylko 47%, co później przedkładało się na finansowanie. Założenie było takie,           że robimy budynek w całości, ale 47% wydatków związanych z tym budynkiem będzie kosztami kwalifikowanymi. To się przekładało na to, że koszty kwalifikowalne były na poziomie tylko 3 mln 400 zł. Koszty niekwalifikowalne w samym budynku dworca, to było prawie 6 mln 800 tys. zł, czyli koszt Gminy miał wynosić 8 mln zł przy uzyskaniu środków na poziomie 65% od tych kosztów kwalifikowalnych (pomimo, że wniosek był składany na 85% dofinansowania). Stwierdził, że projekt przebudowy budynku dworca ma już dużo dłuższą historię i był wykonywany z pomysłem takim, że ten budynek w dużej części będzie pełnił funkcję transportową z dodatkowymi elementami, czyli był projektowany jako element projektu „budowa węzła integracyjnego w Czersku”, a potem był adaptowany na potrzeby rewitalizacji

nie do końca zmieniając te wszystkie funkcje. Jednym z rozwiązań była wiata autobusowa dla dwóch stanowisk autobusów położona od strony wschodniej kosztem obecnych zabudowań magazynowo-socjalnych. Otóż przy takim rozwiązaniu, jakie zostało ujęte w dokumentacji liczba miejsc parkingowych zmniejszyła by się w stosunku do obecnej, dodatkowo jest potrzebne miejsce, gdzie jest możliwość wysadzenia pasażerów, którzy idą na pociąg lub miejsce dla kilku samochodów, które czekają                na przyjazd pociągu, aby odebrać pasażerów z dworca. Przy założeniu, że te miejsca parkingowe były by zajęte na stałe, czy to przez mieszkańców sąsiednich budynków, czy po prostu przez tych którzy wysiedli z samochodu i wsiedli do pociągu, takich miejsc w ogóle nie przewidziano. Dodatkowo był niebezpieczny element polegający na braku manewru autobusów, jeśli chodzi o wyjazd spod wiaty. Obecnie podzielili budynek na trzy części (w tym również wszelkiego rodzaju sieci), każdy z budynków będzie miał odrębne przyłącze energetyczne, wodociągowe i sposób ogrzewania, co jest praktyczniejsze ze względu na przebudowę i późniejszą eksploatację. Odwrócili również jego przeznaczenie, czyli część kwalifikowana (czyli przeznaczona na realizację programu projektu rewitalizacji znalazła się w części wschodniej), środkowa to jest część transportowa, a wysoką część zachodnią planują przeznaczyć na część kulturalną. Pozwala to na to, że w ramach projektu rewitalizacji wykonano tylko i wyłącznie tę część, ale też dzięki temu wszystkie koszty związane z tym projektem będą kosztami kwalifikowalnymi. Zatem nie trzeba się zobowiązywać do wykładania 9 mln zł własnych środków, aby otrzymać 3 mln zł środków zewnętrznych. Obecnie łączna wartość projektu twardego, po zmianach tj. 5 mln 764 tys. zł, natomiast dofinansowanie wynosi 3 mln 68 tys. zł (co stanowi 53%). Zatem to nie oznacza, że obniżają wartość tej inwestycji, bo w przyszłości trzeba znaleźć pieniądze na dwie pozostałe części. Takie rozwiązanie daje czas i możliwość poszukania dofinansowania z innych źródeł.

/prezentacja stanowi załącznik/.

(1:31:55-1:32:28)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski podziękował Burmistrzowi za przedstawienie prezentacji
i przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia jednocześnie informując, że nie przewiduje dyskusji w tym punkcie. Natomiast, jeżeli będzie taka wola Radnych, to na pewno Burmistrz spotka się z Komisją Rolnictwa (...) i z radnymi, którzy będą zainteresowani tematem.

Do pkt. 9

 

(1:32:30-1:32:50)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poinformował, że „Informacja z działalności Spółdzielni Socjalnej Czersk” była omawiana na posiedzeniach komisji, w związku z czym otworzył dyskusję.

(1:32:55-1:33:40)

Radny Jacek Argasiński zapytał o to, jak układa się współpraca Spółdzielni Socjalnej Czersk                 z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Administracją Zasobów Komunalnych, jakie są możliwości produkcyjne spółdzielni, jaki jest plan działalności Spółdzielni na przyszły rok oraz do jakich przetargów startowała spółdzielnia.

(1:33:53-1:38:25)

Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej Czersk Henryk Mollin powitał zgromadzonych, na wstępie chciałby uzupełnić informację. Otóż w tej chwili spółdzielnia zatrudnia 47 osób, w tym 45 osób na pełnych etatach. Poinformował, że przedmiotem działalności spółdzielni jest produkcja i usługi opiekuńcze. Produkcja tj. 15 osób, natomiast 30 osób to są opiekunki. Dodał, że wygrywając przetarg na usługi opiekuńcze w ubiegłym roku zaproponowali stawkę 19 zł za godzinę. Jest to cena bardzo niska,

a miesiąc lipiec był takim najtrudniejszym okresem, bo były urlopy i zwolnienia chorobowe, ale ten najgorszy okres mają już za sobą. Powiedział, że obecnie „na zapleczu” ma przeszkolone opiekunki,

bo spółdzielnia była również inicjatorem szkoleń i łącznie przeszkolili 50 kobiet na opiekunki lub asystentów osób starszych. Spółdzielnia dokonała remontu budynku w Szałamajach i też spółdzielnia startowała do przetargu na budowę stref wypoczynku (siłownie zewnętrzne) w miejscowości Odry, Wieck i Zapędowo, co mają już zrealizowane. Jako spółdzielnia są przygotowani do udziału w przetargach. Dodał, że przez ten okres czasu pracy spółdzielnia zatrudnia 3 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 12 osób z umiarkowanym i 6 osób z lekkim. Pozostałe osoby są to opiekunki, których chciałby zaproponować płacę wyższą niż minimalną. Także współpraca w miesiącu maju była wspólnie z AZK, a spółdzielnia jest przygotowana pod względem sprzętu, bo posiada mini traktory, kosiarki itp. Poinformował, że spółdzielnia posiada swoją stronę internetową socjalna.eu, gdzie można zapoznać się z jej działalnością.

(1:38:26-1:38:29)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poprosił o inne pytania do powyższego tematu.

 

Więcej pytań nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski ogłosił 15 minut przerwy w obradach.

 

Do pkt. 10

 

(część 2  1:08-1:12)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski wznowił obrady po przerwie.

 

Podjęcie uchwał w sprawie:

 

10.1           zmiany Uchwały Nr XI/94/99 Rady Miejskiej Czersk z dnia 30 czerwca 1999 r. w sprawie herbu i flagi Gminy Czersk ustanowienia insygniów władzy oraz ochrony i zasad używania         - XII/134/19.

 

(1:13-1:40)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały

Nr XI/94/99 Rady Miejskiej Czersk z dnia 30 czerwca 1999 r. w sprawie herbu i flagi Gminy Czersk ustanowienia insygniów władzy oraz ochrony i zasad używania - XII/134/19. Poprosił Burmistrza
o zabranie głosu.

(2:07-3:11)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że obecnie obowiązująca uchwała ma już 20 lat, ustanowiła herb Czerska w obecnym kształcie, zasady używania herbu, flagi oraz ustanowienie insygniów władzy. Ten projekt uchwały po pierwsze zmienia kwestie techniczne, które w tej uchwale obowiązywały, tj. Burmistrz Miasta i Gminy Czersk, a nie Burmistrz Czerska, jak również takie sprawy jak sposób wywieszania flagi, tj. wywieszamy flagę przed budynkiem Urzędu, a nie na budynku. Natomiast najistotniejszą kwestią, która zmienia projekt uchwały jest kwestia dotycząca używania insygniów. W tym projekcie uchwały idą w takim kierunku, że noszenie insygniów i łańcucha przez Przewodniczącego Rady, jak i Burmistrza powinno być przywilejem, a nie obowiązkiem i w tym kierunku idzie ta zmiana.

(3:18-5:17)

Radny Daniel Szpręga stwierdził, że insygnia dla Burmistrza nie są przywilejem, a właściwie strasznie jemu ciążą. Dodał, że wielokrotnie złamał on obowiązki wynikające z uchwały. Przypomniał, że Burmistrz podczas jednej z sesji powiedział publicznie, że bez łańcucha swobodnie się jemu z nim polemizuje,      ale nie używał insygniów nie tylko podczas sesji, ale również podczas uroczystości 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Stwierdził, że podczas wręczania „Młyńskich Kół” na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 1 Burmistrz używał insygniów. Wobec tego zapytał o to, dlaczego tak jest że wtedy, kiedy właściwie Burmistrz winien używać insygniów ich nie używa. Stwierdził, że bardzo dobrze, że są te insygnia i nie bez powodu 20 lat temu ktoś pomyślał o tym, aby je uchwalić. Obserwując podczas wielu sesji w większych i mniejszych miastach radni bardzo są dumni z tego, że te uchwały wchodzą w życie. Niektórzy włodarze myślą nawet o rozszerzeniu tej uchwały nie tylko o łańcuchach, ale też o innych sprawach. Uważa, że tutaj popełniają wielki błąd, że zdejmują z Burmistrza obowiązek używania podczas sesji tego łańcucha – tych insygniów władzy. Uważa, że to wielki błąd.

(5:23-6:00)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poprosił radnego Daniela Szpręgę o to, że jeżeli coś mówi,

to niech to najpierw sprawdzi. Otóż na uroczystości „Młyńskich Kół” nie używał łańcucha, więc poprosił
o nie wprowadzanie w błąd. Miał go natomiast założony, np. podczas uroczystości 99 rocznicy powrotu Czerska do macierzy, więc to nie jest tak, że używa albo nie używa wtedy, kiedy nie powinien.

Jeśli chodzi o kwestię tego, czy powinien go mieć podczas sesji, to do końca nie wie – może Radny Szpręga gdyby był na jego miejscu chciałby dodawać sobie powagi łańcuchem, natomiast on nie musi.

 

(6:53-7:41)

Więcej uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały nr XII/134/19 w sprawie zmiany Uchwały Nr XI/94/99 Rady Miejskiej Czersk z dnia 30 czerwca 1999 r. w sprawie herbu i flagi Gminy Czersk ustanowienia insygniów władzy oraz ochrony i zasad używania. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy 16 głosach „za”, 2 „przeciw” i 3 „wstrzymujących się”  podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/134/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.2           zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok – XII/135/19.

 

(7:42-7:59)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok – XII/135/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił Panią Skarbnik o zabranie głosu.

(8:02-9:45)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska poinformowała, że przedmiotowy projekt uchwały został omówiony
na wszystkich komisjach Rady Miejskiej. W wyniku tego projektu uchwały dowody zmniejszają się
o kwotę 553 tys. zł, natomiast wydatki o 273 tys. zł, deficyt zwiększa się o kwotę 280 tys. zł. Źródłem jego sfinansowania są wolne środki. Dodała, że do przedłożonego projektu uchwały Burmistrz wnosi autopoprawkę polegającą na zmianie w następujących zadaniach inwestycyjnych, a mianowicie zwiększenie środków w rewitalizacji części miasta o kwotę 6 tys. 150 zł zmniejszając w zadaniu budowę sieci wodociągowej do Błot, gdzie jest oszczędność. Środki te są niezbędne w celu zaktualizowania studium wykonalności w związku z otrzymanym dofinansowaniem. Ponadto dokonuje się zmiany

w dwóch kolejnych projektach, a mianowicie projekt modernizacji Ośrodka Kultury w Czersku.
Tu brakująca kwota, to wielkość 7 tys. 100 zł, gdzie źródłem jego sfinansowania jest projekt rozbudowy budynku szkoły w Rytlu. Kolejna zmiana, to w projekcie uchwały zwiększono rezerwę celową oświatową
i w tym momencie ona ulegnie obniżeniu o 100 tys. zł z uwagi na potrzebę zabezpieczenia tej kwoty

na oświetlenie uliczne. Czekają na rekompensatę w wyniku wzrostu cen, bo najprawdopodobniej nastąpi wzrost dosyć późno, bo na koniec roku, stąd też konieczność zabezpieczenia środków.

 

(9:46-9:54)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(9:58-11:25)

Radny Daniel Szpręga chciałby zadać trzy krótkie pytania: dział 750 „koszty utrzymania Urzędu” – kwota 27 tys. 450 zł, zwiększenie środków na usługi audytowe, zakup aparatu, chciałby zapytać o tematykę audytu, czy to będzie jeden audyt, czy to będzie więcej audytów oraz czego one będą dotyczyły?

Dział 852 „pomoc społeczna” – wypłata należnych wynagrodzeń osobom zwolnionym z pracy niezgodnie z prawem, poprosił o informację ile osób i w jakiej wysokości otrzymają to wynagrodzenie, na jakiej podstawie nastąpi wypłata tego wynagrodzenia oraz czy jest to już wynik wyroku sądowego, porozumienia, dlaczego tak długo czekają na wypłatę zaległych wynagrodzeń. Ostatnie pytanie – dział 900 „gospodarka komunalna i ochrona środowiska” zadanie nr 2, gdzie jest minus 480 tys. 384 zł projekt pn. „Słońce źródłem pozyskiwania energii” i zadanie nr 3 minus 193 tys. 368 zł, zapytał z czego wynika tak ogromna oszczędność, czy zakres robót był przeszacowany, czy po prostu ceny oświetlenia,

czy baterii słonecznych tak spadły na rynku?

(11:30-12:33)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska odpowiedziała, że w dziale 750 jak wyraźnie zaznaczono są to środki zabezpieczone na audyt wewnętrzny, czyli na audyt wynikający z ustawy o finansach publicznych.
Druga pozycja to zakup aparatu cyfrowego, który został wyeksploatowany, koszt na stanowić około

9 tys. zł, są to środki niezbędne na audyt wewnętrzny. Kolejny dział 852 „koszty utrzymania M-GOPS”, wypłata wynagrodzeń, tutaj nastąpił wyrok sądowy, wypłata na rzecz dwóch osób, gdzie jedna z osób około 20 tys. zł, a druga różnicę z tytułu niesłusznego zwolnienia w poprzedniej kadencji. W dziale 900

są to po prostu oszczędności po przetargowe, do budżetu były wprowadzone wielkości wynikające
z wniosku o umowę podpisaną z Urzędem Marszałkowskim, natomiast przetarg pokazał oszczędności stąd też zmniejszenie po stronie dochodów, jak i wydatków.

 

 

(12:40-13:20)

Więcej uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały nr XII113519 w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy 18 głosach „za”
i 3 „wstrzymujących się” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/135/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

 

 

10.3 zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Czersk na lata 2019-2033 – XII/136/19.

 

(13:25-13:39)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Czersk na lata 2019-2033 – XII/136/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił Panią Skarbnik o zabranie głosu.

(13:40-14:30)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska poinformowała, że ten projekt uchwały również został omówiony

na posiedzeniach komisji, obejmuje następujące zmiany: otóż w związku z otrzymanym dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych wprowadzają cztery przedsięwzięcia, jak również wprowadzają rewitalizację części miasta jako dwa zadania, jeden projekt miękki, a drugi twardy. Ponadto wprowadzili na rok 2020 projekt opracowania drogi w Łęgu-Kolonii w celu przygotowania się ewentualnie

do dofinansowania. Dodała, że źródłem sfinansowania udziału własnego będzie w 2020 roku kredyt,

który został zaplanowany w wieloletniej prognozie, którego spłata nastąpi do 2033 roku.

 

(14:33-14:40)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(14:41-15:19)

Żadnych uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały nr XII/136/19 w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Czersk na lata 2019-2033. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym udział brało 21 radnych, Rada przy 20 głosach „za” i 1 „wstrzymującym się” podjęła jednogłośnie następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/136/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

(15:22-15:39)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska poinformowała, że zapomniała powiedzieć o autopoprawce, w związku

z tym, że była poprawka do uchwały budżetowej polegająca na zabezpieczeniu środków na opracowanie studium wykonalności, a wiąże się to z tym, że to zadanie jest ujęte w wieloletniej prognozie finansowej, więc poprosiła o uwzględnienie tego.

(15:41-15:48)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał Radcę Prawnego, czy odbyte głosowanie jest ważne.

(15:49-15:55)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński odpowiedział, że to zależy od tego, czy autopoprawka została dostarczona w porę Radnym.

(15:46-16:02)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że Radni otrzymali tę autopoprawkę.

(16:10-16:27)

Radny Daniel Szpręga z tego co wie, to zmiany, które zostały przesłane dzisiaj, zostały przesłane około 11:54.

(16:26-16:36)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że była mowa o tym, że są projekty nowych uchwał, że są autopoprawki, więc myśli, że w tych przerwach można było się z nimi zapoznać.

(16:37-16:42)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński dodał, że autopoprawka jest konsekwencją zmian wprowadzonych do budżetu, więc ona niczego nie zmienia.

 

10.4  wydatków budżetu Gminy Czersk, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2019        - XII/137/19.

 

(16:46-17:02)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie wydatków budżetu Gminy Czersk, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2019 - XII/137/19. Poprosił Panią Skarbnik o zabranie głosu.

(17:03-18:01)

Skarbnik Jolanta Skuczyńska poinformowała, że 30 lipca br. taka uchwała została podjęta, ale obejmowała tylko dwa przedsięwzięcia: projekt budynku Ośrodka Kultury w Czersku, jak również projekt rozbudowy budynku szkoły w Rytlu. W wyniku rozstrzygnięć po przetargowych zostały różnice w obu tych zadaniach i stąd też przy uchwale budżetowej było przeniesienie kwoty 7 tys. 100 zł na projekt dokumentacji Ośrodka Kultury w Czersku. Stąd też jest korekta kwot po 7 tys. 100 zł w Ośrodku Kultury
w Czersku i o tę samą kwotę w dokumentacji rozbudowy budynku szkoły w Rytlu. Dodatkowo wprowadzają do projektu tej uchwały „Pomorskie szlaki kajakowe” w związku z koniecznością uzyskania dodatkowych zgód od różnych instytucji, a jest to kwota 71 tys. 275 zł.

 

(18:04-18:10)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(18:16-19:01)

 

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały nr XII/137/19 w sprawie wydatków budżetu Gminy Czersk, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2019. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział
21 radnych, Rada przy 21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/137/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

 

10.5           zmiany Uchwały Nr XXXII/309/09 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 9 kwietnia 2009 r.            w sprawie „Regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania dodatków
do wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli – XII/138/19.

 

(19:05-19:25)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały
Nr XXXII/309/09 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 9 kwietnia 2009 r. w sprawie „Regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania dodatków do wynagrodzeń oraz nagród
dla nauczycieli XII/138/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem wspólnego posiedzenia Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

 

(19:28-20:15)

Sekretarz Grzegorz Zabrocki poinformował, że zmiana regulaminu jest spowodowana zmianą Karty Nauczyciela, która od 1 września 2019 roku wprowadza obowiązek wypłaty za wychowawstwo klasy
w wysokości minimum 300 zł i dostosowuje również treść regulaminu do treści Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej wprowadzając również 300 zł dla nauczycieli wychowawców oddziałów przedszkolnych zatrudnionych przez Gminę Czersk.

 

 

(20:17-20:20)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(20:27-22:21)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXII/309/09 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 9 kwietnia 2009 r. w sprawie „Regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania dodatków do wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli XII/138/19.

Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada                   przy 21 głosach „za” podjęła jednogłośnie następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/138/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.6           określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Czersk              – XII/139/19.

 

(22:22-22:42)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Czersk - X/138/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków  do projektu uchwały.

 

(22:44-24:14)

Sekretarz Grzegorz Zabrocki poinformował, że ten projekt uchwały, który zgodnie z nowelizacją przepisów oświatowych – Karta Nauczyciela daje kompetencję do organu prowadzącego, w przypadku nauczycieli pracujących z dziećmi 6 letnimi i młodszymi w przedszkolach i wymiar godzin nie był wyższy niż 25, co określał organ prowadzący. Dodał, że dotychczas w naszej gminie wszyscy nauczyciele, którzy pracowali z dziećmi 6 letnimi pracowali w wymiarze 22 godzinnym, więc nie widzą potrzeby, aby to zmieniać, dlatego treść uchwały dostosowują do przepisów dla nauczycieli dzieci 6 letnich, jak również

w przedszkolach. Druga zmiana dotyczy stanowiska wicedyrektora przedszkola, które liczy powyżej

6 oddziałów lub posiada swoje filie poza siedzibą macierzystą. Dotychczas był zapis, który mówił o tym, że może być to stanowisko tworzone, ponieważ ono od zawsze funkcjonowało i nic nie wskazywało na to, żeby się coś w tym zakresie zmieniło – po prostu jedynie doprecyzują, że to stanowisko się tworzy.

 

 

(24:15-24:21)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(26:58-27:12)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć
dla nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Czersk - XII/139/19. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada  przy

21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/139/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

(27:12-27:15)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski ogłosił 5 minut przerwy w obradach na dostosowanie numeracji w uchwałach.

 

10.7           zmiany Uchwały Nr XLI/371/18 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 22 lutego 2018 r.                 w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Czersk – XII/140/19.

 

(31:45-31:48)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski wznowił obrady po przerwie.

 

(31:48-32:20)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały
Nr XLI/371/18 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat

za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym                  w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych               i publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Czersk                 – XII/140/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

(32:22-32:55)

Sekretarz Grzegorz Zabrocki poinformował, że również jest to dostosowanie treści uchwały do zmiany przepisów. Dotychczas w przypadku odpłatności do wysokości jednej złotówki za każdą godzinę powyżej pięciu obowiązkowych w przypadku rocznego wychowania przedszkolnego, przepisy mówiły, że za każdą godzinę. Obecnie to doprecyzowano i będzie za każdą rozpoczętą godzinę, co właśnie wprowadza niniejsza uchwała.

 

(32:56-33:00)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(33:05-33:30)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XLI/371/18 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych
w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę CzerskXII/140/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy 21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/140/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.8           zmiany Uchwały Nr XXX/250/13 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 26 września 2013 r.            w sprawie przyjęcia gminnego programu wyrównywania szans oraz edukacyjnego wspierania dzieci i młodzieży – XII/141/19.

 

(33:32-33:53)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały

Nr XXX/250/13 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 26 września 2013 r. w sprawie przyjęcia gminnego programu wyrównywania szans oraz edukacyjnego wspierania dzieci i młodzieży – XII/141/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

 

(33:54-35:00)

Sekretarz Grzegorz Zabrocki poinformował, że tutaj wprowadzają właściwie dwie zmiany: jedna była ujęta w pierwotnym projekcie uchwały i dotyczyła również zmiany przepisów. Dotychczasowe zasady wprowadzania takich programów stypendialnych mówiły o tym, że stypendiów Burmistrza może być przyznane mieszkańcowi Gminy, gdzie pobiera tę naukę. Natomiast w tej chwili sytuacja się odwróciła, czyli stypendium Burmistrza może być przyznane uczniowi pobierającemu naukę cna terenie Gminy Czersk niezależnie od tego, gdzie zamieszkuje. Do tego jeszcze doszła autopoprawka, która uwzględnia wnioski, czy głosy w dyskusji wypracowane na komisji oświaty, a dotyczące tego, żeby usunąć z treści macierzystej uchwały słowo „gimnazjum” w związku z tym, że one przestały funkcjonować z końcem sierpnia i tego dotyczy ta uchwała.

 

(35:01-35:07)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(35:10-35:41)

 

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXX/250/13 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 26 września 2013 r. w sprawie przyjęcia gminnego programu wyrównywania szans oraz edukacyjnego wspierania dzieci i młodzieży – XII/141/19. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział  21 radnych, Rada  przy 21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/141/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.9           uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Czersk we wsi Ostrowite w rejonie ulic: Widokowej, Wrzosowej i Jodłowej  – XII/142/19.

 

(35:42-36:02)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Czersk we wsi Ostrowite w rejonie ulic: Widokowej, Wrzosowej i Jodłowej  XII142/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem wspólnego posiedzenia komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków
do projektu uchwały.

(36:03-36:52)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że projekt tej uchwały był już procedowany

na jednej z pierwszych sesji w tym roku. Ponieważ zdecydowali o wyłączeniu jednej z działek położonych między ulicą Widokową, a jeziorem Ostrowite z tego planu. Tę procedurę należy przeprowadzić przed uchwaleniem planu i na nowo projekt uchwały w sprawie tego planu został przedłożony radnym. Dodał, że różni się on od poprzedniego właśnie tym, że wyłączyli działkę, która jest bezpośrednio położona nad jeziorem Ostrowite, natomiast uwagi, które są dołączone właśnie tej działki dotyczą,

a ona jest poza planem, więc powinny być one rozpatrzone pozytywnie.

 

(36:52-36:58)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(37:00-37:35)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Czersk we wsi Ostrowite w rejonie ulic: Widokowej, Wrzosowej i Jodłowej – XII/142/19. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy
21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/142/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.10        przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Czersk w rejonie ulic: Chojnickiej i Starego Urzędu w Czersku
XII/143/19.

 

(37:35-37:50)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia
do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Czersk
w rejonie ulic: Chojnickiej i Starego Urzędu w Czersku - XII/143/19. Poinformował, że projekt uchwały
był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków
do projektu uchwały.

(37:53-39:08)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że przed radnymi są kolejne dwa projekty uchwał dotyczące przystąpienia do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Ten o którym mowa obecnie dotyczy dużego obszaru położonego na południe ul. Chojnickiej,
a na zachód od ul. Starego Urzędu za istniejącą obecnie zabudową wielorodzinną z usługami. Są tereny, które według już obowiązującego już parę lat planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Jednak nie doszło tam do żadnej inwestycji na tym obszarze, dodatkowo jest tam dość skomplikowana struktura własnościowa z działki sięgającej
ul. Chojnickiej aż do Czerskiej Strugi i trudno na takim obszarze opracować budownictwo wielorodzinne, inny obszar w Czersku wyznaczają pod takie budownictwo, a tutaj, że wpłynął wniosek jednego                z właścicieli tych działek po to, żeby zwiększyć przeznaczenie terenu na budownictwo jednorodzinne jest dobra okazja, żeby ten plan dla tego obszaru uchwalić na nowo i tego dotyczy ten wniosek.

 

(39:09-39:15)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(39:17-40:56)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Czersk w rejonie ulic: Chojnickiej i Starego Urzędu w CzerskuXII/143/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy 21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/143/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.11        przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulicy 21 Lutego i ulicy Akacjowej w mieście Czersk            – XII/144/19.

 

(40:57-41:12)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie przystąpienia
do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulicy 21 Lutego i ulicy Akacjowej w mieście Czersk - XII/144/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków
do projektu uchwały.

(41:15-42:20)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że plan ten dotyczy obszaru położonego właśnie między ul. 21 Lutego w Czersku, a ul. Gajową w Złotowie. Natomiast od ul. Gajowej w Złotowie odchodzi ul. Akacjowa w Czersku. Dodał, że był to teren gminny, tzn. działki przy tej ulicy zostały już

w całości sprzedane, a teraz mieszkańcy oczekiwaliby przynajmniej tymczasowego utwardzenia drogi. Natomiast w planie zagospodarowania przestrzennego ta droga ma specyficzny kształt tj. tereny zielone po środku, co oznaczałoby, że dla trzech, czy czterech działek trzeba by urządzać zbyt długą drogę. Prostszym rozwiązaniem jest uprościć i zrobić jedną drogę z „zawrotką” na końcu, a zwolnione w ten sposób tereny przeznaczyć na poszerzenie istniejących działek (taka jest wstępna deklaracja

od właścicieli sąsiednich nieruchomości, żeby poszerzyć swoje działki). Aby to zrobić, to trzeba przystąpić do zmiany planów, te plany zmienić i zmienić granice pasa drogowego.

 

(42:22-42:28)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(42:30-43:00)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulicy 21 Lutego i ulicy Akacjowej w mieście Czersk XII/144/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy
21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/144/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

 

10.12        określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania
z przystanków – XII/145/19.

 

(43:02-43:15)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków - XII/145/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

(43:20-45:00)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że w uchwale tej porządkują wykaz przystanków, które funkcjonują na terenie Gminy przy wszystkich kategoriach dróg. Jest to stwierdzenie stanu faktycznego z rozszerzeniem o te przystanki na których do dzisiaj nie jest wprowadzona komunikacja publiczna, ale z których odjeżdżają dzieci dowożone do szkół gminnych. Dodatkowo chciałby tutaj zgłosić autopoprawkę polegającą po pierwsze na zmianie pozycji nr 78, gdzie podano dotychczasową nazwę przystanku Zawada (takiej dotychczasowej nazwy nie było), więc rubryka w tej pozycji powinna być pusta, natomiast nowa nazwa tego przystanku tj. Zawada. Natomiast dopisanie pozycji 110, tutaj Radny Krzysztof Reszka na posiedzeniu komisji zwrócił uwagę, że istnieje przystanek, który jest zwany Zawada, a tak naprawdę jest przy drodze powiatowej Czersk-Odry w rejonie Leśnictwa Odry. Zatem dopisuje się pozycję 110 nową nazwę Odry Leśnictwo po lewej i prawej stronie dotychczas nazwany przystankiem Zawada. Dodatkowo w tej uchwale warto zasygnalizować, że linia autobusowa

o której będzie mowa na kolejnej sesji, czyli Bielawy-Kwieki-Krzyż została uznana za nową i trzeba było wprowadzić przystanek na tej trasie, który jest dopisany do wykazu.

 

(45:01-45:05)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(45:07-45:44)

Radny Daniel Szpręga zapytał o to, kto jest właścicielem przystanku na wysokości Łąg-Kolonia przy drodze 22. Dodał, że jeździ tam codziennie i dziwi się, że jeden przystanek jest odnowiony w barwach, które są w miejscowości Łąg, natomiast drugi jest w barwach innych oraz rozpada się. Zapytał, kto rządzi tymi przystankami, za nie odpowiada i przeznacza na nie środki?

(45:48-46:07)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że przystanki autobusowe są gminnymi przystankami, więc odpowiada za nie Gmina, natomiast w dużej części tym zadaniem podzielili się jako Urząd z jednostkami pomocniczymi.

(46:09-47:56)

Radna Barbara Fierek powiedziała, że wiadomo, że te przystanki wyglądają bardzo różnie. Ten w Łęgu wiąże się z tym, że po uchwaleniu nowego statutu jednostek pomocniczych przystanek ten należał terytorialnie do sołectwa Łąg, także z mieszkańcami którzy mieszkali po stronie drogi krajowej 22. Sołectwo Łąg w swoim budżecie przeznaczył środki na renowację i odnowienie tego przystanku. Sołectwo Łąg-Kolonia nie przekazała takich środków na przystanek ze względu na to, że Rada Sołecka
i mieszkańcy ustalili, że mają bardziej pilne potrzeby tj. infrastruktura drogowa, bieżące utrzymanie placu zabaw, czy inne zadania należące do jednostki pomocniczej. Wiadomo w jakim stanie jest ten przystanek, ale zawsze stanowi jakąś enklawę dla podróżujących, że mogą schronić się przed deszczem. Po zmianie statutu oba przystanki będą należały do Sołectwa Łąg-Kolonia jako terytorialnego obrębu.

(47:59-48:12)

Radny Daniel Szpręga dodał, że oba przystanki zapisywane były do Łęga-Kolonii. Tak wynika z tabeli, która jest załącznikiem do uchwały.

(48:15-48:50)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania
z przystankówXII/145/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy 21 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/145/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.13 zmiany Uchwały Nr XXV/239/16 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 24 listopada 2016 r.
w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych
– XII/146/19.

 

(48:50-49:11)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały
Nr XXV/239/16 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 24 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych - XII/146/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków
do projektu uchwały.

(49:13-51:59)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że w dotychczas obowiązującej uchwale
w sprawie stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego były w zasadzie dwie stawki, tu ma na myśli umieszczenie urządzeń w pasie drogowym na tym etapie budowy, dla sieci wodociągowo-kanalizacyjnej 1,50 zł za 1 m2 rocznie, dla pozostałych urządzeń infrastruktury 30 zł za 1 m2 rocznie. Wielokrotnie padały sugestie i wnioski, żeby dla infrastruktury telekomunikacyjnej i światłowodowej tę stawkę obniżyć, aby ułatwić rozwój tej sieci, a co za tym idzie uporać się w jakimś stopniu z wykluczeniem ze strony wielu obszarów nie tylko naszej gminy, ale i Polski, więc idą temu na przeciw. Również w pierwotnym projekcie uchwały zaproponowali stawkę za sieć gazową 15 zł za 1 m2 rzutu tej sieci rocznie, natomiast w ubiegłym tygodniu już po wysłaniu Radnym materiałów na sesję wpłynęło pismo z Zakładu Gazowniczego              w Gdańsku, podpisane przez Panią Dyrektor Sylwię Surowiec, ze po analizie opłacalności dla sieci gazowej z Chojnic do Rytla doszła do wnioski, żeby ta sieć się zwróciła i była możliwa do realizacji,
to stawka opłat za sieć gazową nie może być wyższa niż 5 zł za 1 m2 rocznie. Dodał, że najważniejsze dla wszystkich jest to, że ta sieć gazowa w Gminie Czersk tj. w Rytlu i innych rejonach się rozwijała,

w związku z tym wniósł autopoprawkę, aby dopisać sieć gazową odrębną stawką 5 zł za 1 m2 rocznie

i w ten sposób umożliwić różnego rodzaju inwestycje i ułatwić podjęcie decyzji przez Zakład Gazowniczy w Gdańsku. W tej uchwale jest też stawka za tzw. koperty, czyli za rozszerzone miejsca postojowe, ponieważ ta sprawa jest nieuregulowana. Jest kilka takich kopert, są też wnioski o nowe pomijając zasady ze względu na zasady organizacji ruchu, więc trzeba mieć opłatę na poziomie akceptowalnym,
a jednocześnie opłacalną dla Gminy, stąd proponują stawkę 100 zł za 1 m2 rocznie dla wszystkich
tzw. zastrzeżonych miejsc parkingowych i przy okazji w ust. 2 § 1 niepotrzebnie jest słowo,
który, dlatego jest też autopoprawka, która dotyczy całego nowego brzmienia § 1.

 

(52:02-52:05)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(52:05-53:12)

Radny Grzegorz Kobierowski ma kilka pytań dotyczących opłaty za miejsca parkingowe:

1)      W jaki sposób będzie dokonywana ocena zasadności dzierżawy gruntu, czy będzie to tylko subiektywna ocena dokonywana przez Pana Burmistrza, czy powołana zostanie do tego jakaś komisja?

2)      Jakie powierzchnie dzierżawy są brane pod uwagę (dla małych samochodów są to niewielkie koperty, a dla busów ta powierzchnia będzie większa). Czy przy takiej dzierżawie będzie trzeba na nowo przygotowywać organizację ruchu?

3)      Jak będą znakowane miejsca, czy będą przypisane do pojazdu, czy osoby, jak do tego wszystkiego mają się przepisy ruchu drogowego m.in. oznakowanie P20 i czy do tej sytuacji mają zastosowanie przepisy o strefach płatnego parkowania?

(53:15-54:57)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że po pierwsze zaznaczył, że w tym projekcie uchwały nie ma ani słowa o dzierżawie, to jest zajęcie pasa drogowego na cele związane z ruchem drogowym i zastrzeżone miejsca parkingowe do kategorii się zalicza, że jest to szczególne wykorzystanie pasa drogowego. Jeżeli chodzi o naliczanie opłat generalnie za wyrażenie zgody na umieszczenie obcego urządzenia w pasie drogowym decyduje zarządca drogi, a w przypadku dróg gminnych jest nim wójt, burmistrz i prezydent, więc zarządza grogami gminnymi burmistrz oczywiście przy pomocy

Urzędu Miejskiego, tak było do tej pory i tak będzie dalej. Natomiast jeszcze raz podkreślił, że tu nie chodzi o jakąś akcję „kopertowania Czerska”, czy innej miejscowości w Gminie Czersk, a chodzi

o uporządkowanie tego. Otóż jest kilka przykładów w Czersku, gdzie takie koperty istnieją najczęściej przy budynkach usługowych, czy handlowych, gdzie to miejsce do prowadzenia działalności jest potrzebne i w zasadzie nie przewiduje tworzenia nowych, natomiast żeby nie było wątpliwości na jakiej zasadzie one powstały, a raczej dlaczego nie są odpłatne jest wprowadzona pozycja do uchwały

w sprawie opłaty za zajęcie pasa drogowego. Natomiast wszelkie wnioski będą analizowane w ten sam sposób jak inne związane z zajęciem pasa drogowego.

(55:00-56:25)

Radny Daniel Szpręga w związku z tym, że niedawno na jednym z portali internetowych ukazał się artykuł dotyczący jednej z naszych mieszkanek, która wnioskowała o taką kopertę i otrzymała

m.in. informację, że będzie to kosztowało około 18 tys. zł wnosi o to, aby wykreślić punkt dotyczący dopuszczenia się możliwości opłaty za miejsce postojowe tzw. koperty. Zawnioskował o wykreślenie tego punktu w całości, ponieważ jest to punkt kontrowersyjny, uznaniowość zajęcia bądź nie zajęcia jest dobrowolna, będzie o tym decydował Burmistrz. Zastanawia się, jakiego typu działalność trzeba mieć, aby taką kopertę otrzymać, czy to będzie branża spożywcza, czy przemysłowa, czy tekstylna, po prostu pojawia się zbyt wiele wątpliwości. Oczywiście jest za tym, aby obniżać jak najbardziej opłatę

za umieszczenie różnych technologii w pasach drogowych, bo to jest z korzyścią dla mieszkańców.

(56:26-57:15)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że ta uchwała nie daje prawa rozrysowywania kopert, bo takie prawo było stosowane przez poprzedników i ewentualnie mogłoby być takie, jeżeli by takie wnioski wpłynęły. Jest nieuregulowana kwestia, jakie będą zastrzeżone miejsca ponosić opłaty, więc wykreślenie spowoduje, że te opłaty nie będą wpływać, jeżeli w Czersku są takie miejsca. Natomiast, jeżeli uzna za stosowne, czego nie zamierza robić, to takie koperty mogą powstawać,

więc nie do końca rozumie do czego powyższy wniosek zmierza. Poprosił o propozycję, jak pobierać opłaty za koperty, które do tej pory funkcjonują.

(57:16-57:33)

Radny Daniel Szpręga rozumie, że z tego co mówi Burmistrz, to te koperty są namalowane niezgodnie
z obowiązującym prawem w Gminie Czersk, w związku z tym zawnioskował o to, aby prowadzić to do stanu należytego, czyli tak jak powinno być.

(57:35-57:50)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że nie są one niezgodne z prawem – była zgoda na to, żeby takie koperty zostały rozmalowane, czy te miejsca zostały wyznaczone, natomiast

nie ma opłat i są osoby, które mają koperty i nic nie płacą.

(57:52-57:59)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał Radnego Szpręgę o to, czy podtrzymuje swój wniosek.

(58:00-58:00)

Radny Daniel Szpręga odpowiedział, że podtrzymuje.

(59:15-59:20)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poprosił Radnego Szpręgę o powtórzenie wniosku.

(59:23-59:41)

Radny Daniel Szpręga powtórzył, że wnioskuje o wykreślenie w § 1 zapisu dotyczącego tzw. koperty
tj. opłaty w wysokości 100 zł.

(59:43-1:00:27)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie powyższy wniosek Radnego Daniela Szpręgi. Przeprowadzono elektroniczne głosowanie imienne. W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 3 „za”, 13 „przeciw” i 5 „wstrzymujących się” Rada odrzuciła wniosek.

 

 

 

 

(1:00:32-1:01:52)

Zastępca Przewodniczącego Rady Piotr Kosobucki stwierdził, że gdyby ten wniosek przeszedł,

to należałoby również odstąpić od miejsc targowych, bo przecież mieszkańcy na targowisku również płacą za miejsca targowe i sądzi, że to byłby błąd, gdyby dzisiaj tę uchwałę podjęli.

 

(1:00:53-1:01:47)

Więcej uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXV/239/16 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 24 listopada 2016 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych               XII/146/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 21 radnych, Rada przy            18 głosach „za”, 1 „przeciw” i 2 „wstrzymujących się” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/146/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.14 zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów budowy                    lub modernizacji indywidualnych ujęć wody na terenie Gminy Czersk – XII/147/19.

 

(1:01:47-1:02:04)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów budowy lub modernizacji indywidualnych ujęć wody na terenie Gminy Czersk - XII/147/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

(1:02:04-1:03:33)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że na terenie Gminy Czersk jest wiele miejsc, gdzie nie dostępna jest woda z sieci wodociągowej i budowa tej sieci jest coraz droższa w przeliczeniu     na efekty, czyli na liczbę przyłączonych do gospodarstw domowych, czy budynków. Z drugiej strony występuje coraz większy deficyt wody, bo woda wysycha albo stan wód się pogarsza, więc żeby wyjść naprzeciw tym, którzy chcą mieć dostęp do wody, a nie zawsze jest możliwość techniczna,

czy finansowa, żeby doprowadzić tam sieć wodociągową gminną proponują rozwiązanie analogiczne

do dofinansowania do przydomowych oczyszczalni ścieków. Już od wielu lat gmina dofinansowuje przydomowe oczyszczalnie ścieków, tak w tym projekcie uchwały proponują, aby również dofinansowywać budowę lub modernizację prywatnych ujęć wody. Uchwała jest analogiczna do tej dotyczącej oczyszczalni, mówi o trybie składania wniosków, sposobie rozliczania i wysokości dofinansowania, które ma wynosić do 75% wartości nakładów, nie więcej niż 10 tys. zł od jednego ujęcia wody.

(1:03:34-1:03:39)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

(1:03:40-1:03:55)

Radny Daniel Szpręga stwierdził, że uchwała jest bardzo dobra, jednak chcieliby jednak wprowadzić jedną poprawkę. Proponują, aby w § 3 wysokość dofinansowania wynosiła 85%.

(1:03:59-1:04:01)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o inne uwagi do projektu uchwały.

(1:04:06-1:04:13)

Radny Maciej Bruski upewnił się czy dobrze zrozumiał – chodzi o budowę nowych i modernizację istniejących.

(1:04:14-1:04:14)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że tak.

(1:04:21-1:04:40)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o skutek finansowy tej zmiany.

(1:04:43-1:05:37)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że każde ujęcie jest inne, zależy to od zakresu prac, natomiast płytkie ujęcie będzie kosztowało kilka tysięcy, natomiast większe zdecydowanie więcej. Dodał, że w projekcie budżetu na przyszły rok zamierzają zapisać kwotę 100 tys. zł, więc w zależności

od tego jakie będą wartości tych poszczególnych zadań będzie wiadomo na ile ich wystarczy. Myśli,        że aby przetestować jak to funkcjonuje ten poziom dofinansowania 75% jest wystarczający,                   ale oczywiście radni zdecydują.

(1:05:39-1:06:32)

Radny Daniel Szpręga powiedział, że są takie miejsca, gdzie „bicie studni” będzie na głębokości

np. ponad 50 metrów. Podał przykład Nieżurawy, gdzie do domów jest ponad 800 metrów, gdzie wodociąg zatrzymał się na nieczynnym wysypisku śmieci i do tych domów brakuje faktycznie               800 metrów. Są tam studnie, które nie spełniają wymogów, co było przedmiotem zebrania wiejskiego

w Krzyżu. Wie, że te studnie przy większej głębokości będą droższe. Zaproponował wprowadzenie wyższego dofinansowania, bo myśli że budżet gminy Czersk na tym na pewno nie ucierpi.

(1:06:34-1:36:54)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski stwierdził, że akurat poprawka złożona przez Radnego Daniela Szpręgę problemu droższych inwestycji nie załatwi i tak np. jeżeli inwestycja będzie kosztowała 20 tys. zł, to nadal dostanie 10 tys. zł, więc jeżeli chcemy wspierać droższe, to nie trzeba zwiększać procentów dofinansowania, a samą kwotę, więc nie do końca rozumie intencję Radnego.

(1:07:01-1:07:12)

Radny Łukasz Formella zaproponował, aby zostawić próg procentowy na takiej pozycji jaka jest,            a zwiększą limit z 10 tys. zł do 11 tys. zł.

(1:07:18-1:07:20)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o to, czy jest to wniosek czy sugestia.

(1:07:24-1:07:25)

Radny Łukasz Formella odpowiedział, że sugestia.

(1:07:27-1:07:37)

Radny Maciej Deja powiedział, że przez tyle lat nie zrobili nic, a teraz chcą zrobić pierwszy krok               i należało by zostawić to tak jak jest i to jest jego wniosek.

(1:07:44-1:08:15)

Radna Zofia Łącka podała przykład, kiedy też kiedyś się zawiedli, bo kiedyś na sesji zaproponowano wykup działki za 160 tys. zł w Łęgu, natomiast Burmistrzowi udało się kupić za 140 tys. zł. Zatem w pełni popiera tę uchwałę i myśli, że 75% dofinansowania na tę chwilę wystarczy.

 

(1:08:16-1:08:26)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał Radnego Szpręgę o to, czy podtrzymuje swój wniosek.

(1:08:26-1:08:38)

Radny Daniel Szpręga na to powiedział, że chciałby złożyć wniosek dalej idący, tzn. połączyć dwa wnioski, czyli Radnego Formelli i jego, bo myśli, że to będzie najlepsze wyjście z sytuacji.

(1:08:38-1:08:46)

Radny Łukasz Formella przypomniał, że mówił że to jest jego sugestia.

(1:08:51-1:08:51)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał Radnego Szpręgę o to, czy podtrzymuje swoje dwa wnioski.

(1:08:53-1:09:03)

Radny Daniel Szpręga na to powiedział, że w takim razie podtrzymuje swój pierwszy wniosek, bo sądzi że jest to z korzyścią dla mieszkańców, którym brakuje wody.

 

 

(1:09:05-1:09:58)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że od tej chwili będzie uczestniczyło                w głosowaniu 20 radnych. Następnie poddał pod głosowanie wniosek Radnego Daniela Szpręgi polegający na zwiększeniu w § 3 poziomu dofinansowania do 85%. W wyniku głosowania Rada stosunkiem głosów 6 „za”, 9 „przeciw” i 5 „wstrzymujących się” Rada odrzuciła wniosek.

 

(1:10:01-1:10:48)

Więcej uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów budowy lub modernizacji indywidualnych ujęć wody na terenie Gminy Czersk XII/147/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 20 radnych, Rada przy 20 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/147/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.15 pozbawienia ul. Targowej w Czersku kategorii drogi gminnej oraz zaliczenia odcinka           ul. Szkolnej w Czersku do kategorii dróg gminnych – XII/148/19.

 

(1:10:49-1:11:05)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie pozbawienia
ul. Targowej w Czersku kategorii drogi gminnej oraz zaliczenia odcinka ul. Szkolnej w Czersku
do kategorii dróg gminnych - XII/148/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

 

(1:11:07-1:12:41)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że jest to ciąg dalszy sprawy dotyczącej porządkowania ul. Targowej w związku z jej przebudową. Przypomniał, że już wiele lat temu była umowa z Zarządem Dróg Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim o pobudowanie ulicy (nowej)Targowej. Droga wojewódzka nr 237 uzyskałaby przebieg właśnie ul. Targową, a ul. Szkolna na odcinku od kościoła do domu kultury stałaby się drogą publiczną gminną. W tej chwili finalizują tę zamianę, dzisiaj Sejmik Województwa Pomorskiego podjął stosowną uchwałę i w podstawie prawnej mają Radni kropki.      Poprosił o dopisanie, że jest to uchwała Nr 157/XII/19 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia           30 września 2019 r. w sprawie pozbawienia drogi – ul. Szkolnej kategorii drogi wojewódzkiej i zaliczenia do kategorii ul. Targowej. W ten sposób z jednej strony zostanie usankcjonowane to co naprawdę         ma miejsce, że droga wojewódzka dwustronnie jest połączona z drogą krajową i z skrzyżowaniem         na wysokości ul. Pomorskiej przy Straży Pożarnej, a z drugiej strony daję swobodę w przebudowie           i kształtowaniu ul. Szkolnej, gdzie bardziej trzeba nastawić się na miejsca postojowe, a mniej na tranzyt, jak to w tej chwili ma miejsce na istniejącym oznakowaniu. Dodał, że jest to z korzyścią dla drogi wojewódzkiej i dla Czerska i całej Gminy.

(1:12:44-1:12:47)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(1:12:55-1:13:23)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie pozbawienia ul. Targowej w Czersku kategorii drogi gminnej oraz zaliczenia odcinka ul. Szkolnej w Czersku do kategorii dróg gminnych XII/148/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 20 radnych, Rada przy 20 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

 

U c h w a ł a Nr XII/148/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.16 przejęcia dotychczasowych dróg powiatowych nr 2679G ulica Łukowska w Czersku,             nr 2612G Czersk-Skrzypówki-Łukowo, nr 2614G Pustki-Gotelp, nr 2608G Czersk-Klaskawa-Mosna,     nr 2677G ulica Bema w Czersku i zaliczenia ich do kategorii dróg gminnych – XII/149/19.

 

(1:13:26-1:14:01)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie przejęcia dotychczasowych dróg powiatowych nr 2679G ulica Łukowska w Czersku, nr 2612G Czersk-Skrzypówki-Łukowo, nr 2614G Pustki-Gotelp, nr 2608G Czersk-Klaskawa-Mosna,     nr 2677G ulica Bema w Czersku i zaliczenia ich do kategorii dróg gminnych - XII/149/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków
do projektu uchwały.

(1:14:02-1:16:37)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że wiele dróg powiatowych w Gminie Czersk,    w Powiecie Chojnickim i w całej Polsce nie ma charakteru dróg powiatowych, zostały kiedyś zaliczone do tej kategorii, natomiast są to typowe drogi gminne. Wiadomo, że Powiat ma po pierwsze ograniczone środki finansowe, a po drugie tych dróg jest bardzo dużo i nie jest w stanie ich utrzymywać                        i przebudowywać w takim zakresie, jak chcieliby mieszkańcy całej Gminy Czersk. W związku z tym czekają sposobów na to, żeby niektóre drogi zrealizować w partnerstwie, najlepiej z dofinansowaniem zewnętrznym. W tym projekcie uchwały mają do czynienia z dwiema takimi drogami, a chodzi o drogę Czersk-Klaskawa-Mosna i Gotelp-Pustki, gdzie od lat jest potrzeba nakładów inwestycji i utwardzenia tej drogi, natomiast Powiat nie może uzyskać na te drogi dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, bo nie spełniają wymogów szerokości jezdni i parametrów technicznych. W związku z tym jedyną szansą, aby uzyskać dofinansowanie dla tych dróg jest zmiana kategorii na kategorię drogi gminnej, aby jako Gmina takie wnioski o dofinansowanie móc złożyć, a wkład własny w przypadku uzyskania dofinansowania pokryją z Powiatem po połowie. Od razu uprzedził ewentualne przyszłe pytania, czy jest to na piśmie. Otóż jest podpisany list intencyjny między Powiatem, a Gminą, gdzie Powiat zobowiązuje się do tego, że w przypadku kiedy dojdzie do realizacji tych dwóch dróg z dofinansowaniem, to deklarują udział własny finansowy w wysokości 50% wkładu własnego. Trzecia droga, która będzie robiona,       czyli ul. Łukowska w Czersku jest już po przebudowie, więc nakładów inwestycyjnych przez wiele lat już ponosić nie trzeba. Jako, że również ma charakter drogi gminnej – zadeklarował i teraz to finalizują, jeżeli Rada Miejska podejmie uchwałę, że stanie się ona od 1 stycznia drogą gminną. Poinformował, że Rada Powiatu Chojnickiego też podjęła stosowną uchwałę i w miejsce kropek można wpisać, że jest to Uchwała nr IX/97/2019 z 27 września 2019 r. 

 

(1:16:39-1:16:42)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

 

(1:16:46-1:17:55)

Radny Daniel Szpręga ma kilka pytań, które zadał również na posiedzeniu komisji.
Ponieważ przejmują ok. 15,5 km dróg to:

1)      Ile po przejęciu będzie kosztowało utrzymanie bieżące, ponieważ część dróg jest nieutwardzona?

2)      Ile będzie kosztowało utrzymanie zimowe?

3)      Czy na przestrzeni ostatnich lat, ale też wtedy kiedy Burmistrz był Wicestarostą Powiatu Chojnickiego, to czy Powiat pokusił się o dofinansowanie chociaż jednego wniosku na utwardzenie dróg na terenie Gminy Czersk?

4)      Co takiego dobrego mogłoby przekonać do tego, aby podjąć tę uchwałę i zagłosować „za” poza kosztami, które są na dzień dzisiejszy? Wiemy, że Gmina będzie składała dalej wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych, a w tej chwili bierzemy na siebie obowiązek składania wniosków na te drogi, które dzisiaj są drogami powiatowymi. Dodał, że Powiat pewnie cieszy się, że się tych dróg pozbywa natomiast Gmina Czersk raczej nie ma powodów do radości.

 

(1:17:57-1:20:55)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że nie powiedział, że mają powody do radości, natomiast on nie jest zwolennikiem „chowania głowy w piasek” i mówienia piszcie do Powiatu, to wam tę drogę naprawią. To nie jest metoda, od wielu lat jeździ na zebrania wiejskie i słyszy jakie są głosy
na temat dróg powiatowych. Po prostu Gmina musi wziąć na siebie jakąś odpowiedzialność

za utrzymanie tych dróg, które są drogami powiatowymi tylko z nazwy i właśnie w tym kierunku chcą iść, natomiast nie „truchtem”, bo jeszcze jest wiele dróg powiatowych, które rzeczywiście tych wymogów
nie spełniają, tylko stopniowo tam gdzie są w stanie sfinansować inwestycję. Jeżeli chodzi

o dotychczasowe wnioski, to w roku 2014, czyli w ostatnim roku, kiedy był Wicestarostą został złożony wniosek, który uzyskał dofinansowanie na modernizację szeregu dróg na terenie całego Powiatu,
w tym na terenie Gminy Czersk, m. in. droga Czersk-Brusy, Czersk-Odry, droga z drogi krajowej 22
do Krzyża, więc te wnioski niezbyt często, ale się zdarzają. Dodał, że tylko w przypadku, kiedy te dwie drogi Czersk-Klaskawa na odcinku od przejazdu kolejowego do dworca w Będźmierowicach,                  jak i Gotelp-Pustki mają szansę uzyskać dofinansowanie, jeżeli będą składać wniosek o dofinansowanie na drogi gminne, chyba że będą tego oczekiwać od Powiatu, drogi z jezdnią o szerokości przynajmniej 5,5 m wraz z infrastrukturą (podał przykład drogi do Bukowej Góry). Jeżeli w tym kierunku pójdą,          choć nie sądzi, że Powiat by się na to zdecydował, bo to jest po prostu nielogiczne. Owszem będą koszty związane z bieżącym utrzymaniem, w tym zimowe, ale zmiana kategorii nastąpi od 1 stycznia 2019 r., więc na początku zimy to będzie jeszcze droga powiatowa. Dodał, że wielokrotnie i co roku zawierali porozumienia między Powiatem, a Gminą, że Gmina odpłatnie przejmuje utrzymanie dróg gruntowych powiatowych, więc myśli, że na ten sezon zimowy by się nie martwił, a rzeczywiste wydatki pokaże przyszły sezon. Dodał, że jeśli Radny sobie życzy, to wyliczenia ile średnio kosztuje utrzymanie drogi gruntowej mogą zostać przygotowane.

(1:20:58-1:00:17)

Radna Barbara Fierek powiedziała, że przysłuchuje się tej wymianie zdań chciałaby zaznaczyć,           że te drogi są drogami dla mieszkańców, bo to głównie nasi mieszkańcy korzystają z tych dróg i to oni będą zadowoleni, jeżeli cokolwiek będzie zrobione, w polepszeniu ich sytuacji, bo są także mieszkańcami Powiatu, ale widzą że nie mogą liczyć, że kiedykolwiek ich marzenia mogą zostać spełnione i mogą doczekać się jakieś nakładki na swoją drogę. Myśli, że taki projekt dróg zostanie przedstawiony                i w najbliższych czasach zostanie sporządzony projekt przebudowy tych dróg i dofinansowanie w połowie wkładu własnego da szansę, że mieszkańcy w końcu doczekają się. Dodała, że mieszkańcy Pustek       od dawna mają taką sugestię, że mieszkają „na końcu świata” i im też coś należy.

(1:22:03-1:24:03)

Radny Maciej Deja chciałby powtórzyć po raz kolejny, że kiedy była mowa o drodze na Bukową Górę wówczas na kartce papieru przeliczali, że za 80 tys. zł do 100 tys. zł można by tę drogę utwardzić płytami Yomb, a nie robić trakt oświetlony z latarniami na który nas nie stać, miało być to rozłożone na trzy etapy po 100 tys. zł. Wtedy wszyscy podpisywali się pod petycją o utwardzenie tej drogi. Stwierdził,                 że mieszkańcy chcą jakąkolwiek drogę i również tam to nie jest koniec świata, bo tam również mieszkają ludzie. Na zebraniach przedwyborczych, czy z mieszkańcami Burmistrz wielokrotnie podkreślił, że będzie dążyć do tego, aby te drogi przejąć, więc bardzo się cieszy, że dotrzymuje słowa i nie wycofuje się z tego, jednak będą to koszty dla Gminy Czersk. Dodał, że niestety wszystko co robimy jest kosztem             (podał przykład latarni, którą się postawi, to potem trzeba utrzymać i płacić za energię elektryczną). Cieszy się, że te drogi po tylu latach mają szansę być w jakikolwiek sposób utwardzone, bo okazuje się że sołectwa wiele środków przeznaczają na technologię płyt Yomb, żeby utwardzić drogi sołeckie, gminne, a drogi powiatowe, które są wyższej kategorii są drogami gruntownymi i w bardzo złym stanie, bo wszyscy wiemy jak Powiat prowadzi z nami korespondencję i myśli, że tak samo, jak prowadzi korespondencję, tak samo te drogi gdzieś na końcu listy czekają na  swoją kolejkę.

(1:04:05-1:24:33)

Radny Krzysztof Reszka zwracając się do Radnego Daniela Szpręgi powiedział, że na pewno mieszkańcy będą wdzięczni, jeśli chodzi o drogę Gotelp-Pustki, a przekonywujące jest podpisane porozumienie z Powiatem. Poprosił o to, aby jak najszybciej Gmina przystąpiła do sporządzenia wniosku o dofinansowanie.

(1:24:37-1:25:15)

Radna Zofia Łącka również zauważyła, że przejęcie dróg od Powiatu jest kosztowne, ale robią to

dla mieszkańców. Stwierdziła, że nie wie za czym jest Radny Daniel Szpręga mówiąc, że nie mają przejmować dróg od Powiatu, bo są kosztowne, a za drogami gminnymi również się wstrzymuje, przecież w wieloletniej prognozie finansowej wprowadzali na przyszły rok z Funduszu Dróg Samorządowych inwestycję i przebudowę dróg na terenie Gminy, przebudowa ul. Derdowskiego, Partyzantów, Kaszubska, Stolarska, Zacisze, więc Radny nie może się określić, więc się wstrzyma.

(1:28:10-1:26:08)

Radny Jacek Argasiński zapytał Radcę Prawnego o to, jakie są konsekwencje listu intencyjnego oraz czy są w ogóle jakieś konsekwencje? Gdy zmieni się władza w Powiecie, to czy może się wycofać

z tego? Zapytał Burmistrza o drogę Gotelp-Pustki, jeśli w ogóle na tę drogę nie ma projektu, to czy na razie nie może być sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych i jeśli by taki projekt powstał,

to kiedy i kiedy był złożony wniosek na tę drogę? Czy w tej czy w poprzedniej kadencji, wtedy warto się zastanowić, czy warto przejmować tę drogę.

(1:26:14-1:27:54)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że list jak sama nazwa wskazuje jest intencyjny

i nie ma żadnej mocy prawnej, pokazuje wolę i taką wolę mają strony, w tym Zarząd Powiatu Chojnickiego, są dwa podpisy. Oczywiście można powiedzieć, że jeśli zmieni się władza w Powiecie,

to się wycofają. Jest takie zagrożenie, niemniej jednak wierzy w słowa, które padały niejednokrotnie,

że jeżeli do tego dojdzie, to się z tego wywiążą, tak jak Gmina Czersk się wywiązała się z naszych zobowiązań (podał przykład drogi Czersk-Łukowo na którą dostali dofinansowanie, chociaż nie musieli). To była sprawa jasna, bo to była sprawa naszych mieszkańców, więc słowa dotrzymał, ma nadzieję

że tak samo będzie w Powiecie nawet, gdyby to się stało w przyszłej kadencji. Dodał, że ma nadzieję,

że to się stanie w tej kadencji, dla drogi Czersk-Klaskawa jest opracowana dokumentacja przez Powiat, na którą w sierpniu zeszłego roku złożyli wniosek o dofinansowanie, natomiast na drogę Gotelp-Pustki

już jako Gmina opracują taką dokumentację i ma nadzieję, że w przyszłym roku, co pozwoli zachować

w 2021 roku złożyć wniosek o dofinansowanie, co umożliwi najczęściej w 2022. Natomiast to odwleczenie nie daje nam podstaw do tego, żeby móc zacząć projektować tę drogę, trzeba dać teoretycznie pomoc finansową Powiatowi i nadal zbywać problem. Uważa, że nie ma co tego robić,

tylko należy to przejąć i zacząć proces inwestycyjny od dokumentacji.

(1:28:03-1:28:19)

Radny Jacek Argasiński w kwestii formalnej powiedział, że droga do Łukowa była już w trakcie realizacji i trzeba było do tego użyć jakąś sumę, a to nie to samo co dołożyć całą sumę przed realizacją.

(1:20:25-1:28:54)

Radny Daniel Szpręga generalnie chciał zagłosować „za” tą uchwałą, ale ma pytanie, czy w liście intencyjnym, który Burmistrz ma przed sobą jest napisane, że w przypadku złożenia wniosku

o dofinansowanie na przebudowę drogi Gotelp-Pustki Powiat dołoży się do tej inwestycji? Dodał, że jeżeli Burmistrz zadeklaruje, że złoży wniosek to zagłosuje „za”.

(1:28:56-1:30:24)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odczytał list intencyjny o następującej treści:

§ 1.

Gmina Czersk deklaruje przejęcie dróg powiatowych nr 2614G Pustki-Gotelp oraz nr 2608G Czersk-Klaskawa-Mosna oraz zaliczenie ich do kategorii dróg gminnych.

§ 2.

Ustęp 1. Gmina Czersk przygotuje i złoży wnioski o dofinansowanie budowy dróg wymienionych w § 1
w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Ustęp 2.

Powiat Chojnicki deklaruje udział finansowy w wysokości 50% wkładu własnego oraz 50% kosztów niekwalifikowalnych związanych z budową drogi nr 2614G Pustki-Gotelp.

Ustęp 3.

Powiat Chojnicki deklaruje udział finansowy do wysokości 50% wkładu własnego oraz 50% kosztów niekwalifikowalnych związanych z budową drogi nr 2608G Czersk-Klaskawa-Mosna na odcinku Złotowo-Będźmierowice.

§ 3.

W skład kosztów przedsięwzięcia związanego z budową dróg wchodzą:

1)      Koszty związane z budową dokumentacji projektowej.

2)      Ewentualne koszty wykupu gruntów na inwestycje.

3)      Koszty robót budowlanych.

4)      Koszty nadzoru inwestorskiego.

§ 4.

Szczegółowe zasady współpracy oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania określą odrębne porozumienia.

§ 5.

Niniejszy list sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron”.

 

(1:30:27-1:30:27)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o inne głosy w dyskusji.

 

(1:30:33-1:31:22)

Zastępca Burmistrza Bogumiła Ropińska zwróciła się w szczególności do Radnego Daniela Szpręgi      i do Radnego Jacka Argasińskiego mówiąc, że szkoda że nie byli na zebraniu w Gotelpiu, gdzie 80% czasu zajęła dyskusja na temat drogi Pustki-Gotelp, więc wątpi, że Radni odważyliby się powiedzieć mieszkańcom, że mają iść do Powiatu, żeby tę drogę wyremontować i zmodernizować. Emocje były duże i mieszkańcy mają prawo oczekiwać, że na terenie Gminy będą mieli takie drogi, przez które będzie można przejechać i przejść „suchą nogą”.

(1:31:31-1:32:07)

Radny Jacek Argasiński zaznaczył, że nie neguje tego, żeby nie zrobić tej drogi, tylko to czy Burmistrz tę drogę zgłosi do Funduszu Dróg Samorządowych, czy będzie zrobiona w tej kadencji. Chodziło jemu      o to, aby mieszkańcy mieli ogólne zestawienie, jak to będzie wyglądać. Może czasami być tak, że będzie utrzymywana 8 lat zanim będzie realizowana. Takie były jego intencje, a nie negowanie, żeby komuś      nie robić drogi.

(1:32:10-1:32:27)

Zastępca Burmistrza Bogumiła Ropińska dopowiedziała, że mieszkańcy mieli również pretensję           o takie bieżące utrzymanie. Tak naprawdę mają również pretensję o to, że Powiat na bieżąco                 nie utrzymuje tej drogi w takim stanie, żeby mogła być użytkowana.

(1:32:32-1:33:01)

Radny Daniel Szpręga stwierdził, że komentarz Zastępcy Burmistrza Bogumiły Ropińskiej jest zbędny, ponieważ dokładnie wiedzą jakie są potrzeby mieszkańców Pustek. Dodał, że Radny Krzysztof Reszka bardzo dobrze wie, że od wielu lat występują o utwardzenie tej drogi. Jest ciekawy jak wygląda sprawa przepustów na tej drodze. Jeśli ich tam w ogóle nie ma, to dobrze.

 

(1:33:02-1:33:03)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zamknął dyskusję na powyższy temat.

(1:33:05-1:33:42)

Więcej uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przejęcia dotychczasowych dróg powiatowych nr 2679G ulica Łukowska
w Czersku, nr 2612G Czersk-Skrzypówki-Łukowo, nr 2614G Pustki-Gotelp, nr 2608G Czersk-Klaskawa-Mosna, nr 2677G ulica Bema w Czersku i zaliczenia ich do kategorii dróg gminnych XII/149/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 20 radnych, Rada przy
20 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/149/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

10.17 uchylenia uchwały nr V/57/03 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 8 kwietnia 2003 r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania na okres dłuższy niż trzy lata – XII/150/19.

 

(1:33:44-1:34:16)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr V/57/03 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 8 kwietnia 2003 r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania na okres dłuższy niż trzy lata    - XII/150/19. Poinformował, że jest to projekt uchwały przygotowany przez klub. Zapytał,                        czy Przewodniczący Klubu chciałby zabrać głos w tym temacie.

(1:34:18-1:36:32)

Przewodniczący Klubu Radnych „Czersk dla Pokoleń” Daniel Szpręga chciałby uzasadnić, dlaczego wywołali projekt tej uchwały. Otóż na jednej z sesji Radni dowiedzieli się, że została dokonana wymiana gruntów na jednym z udziałem w Krzyżu, na działce w               Czersku z pewną dopłatą. Wówczas Radca Prawny powiedział, że ta uchwała obowiązuje, więc jest w obrocie prawnym. Burmistrz również zastrzegał, że jest taka uchwała. W skutek tych wypowiedzi zaczął analizować tę uchwałę, a ponieważ jest ona wiekowa, bo pochodzi z 2003 roku i okazało się, że zapisy, które są w tej uchwale są                po pierwsze przeregulowane, a po drugie niezgodne ze stanem faktycznym, po trzecie jeśli chodzi            o nazwę „umowa sprzedaży” – może kiedyś takie nazwy były używane, ale jak się kupowało samochód to tak się rzeczywiście nazywały, ale są Radnymi w Gminie Czersk, więc uważa że tego typu uchwały powinny być zgodne z prawem. Poprosił Przewodniczącego poprzez Biuro Rady w tym tygodniu             po komisji, aby dosłali do Radnych całość materiałów, które przygotowali. Radni otrzymali na tablety pismo przewodnie, jak i wyroki trzech różnych wojewodów, którzy unieważnili podobne uchwały w swoich województwach. W związku z tym, że nasz statut przewiduje taką procedurę, że jeżeli składamy projekt uchwały, to ta uchwała trafia do Radcy Prawnego zatrudnionego w Urzędzie Miejskim, więc chciałby         w imieniu Klubu usłyszeć jaka jest opinia Radcy Prawnego w tej sprawie.

(1:36:32-1:42:29)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński powiedział, że oczywiście otrzymał tę uchwałę od pracownika Urzędu, zatem stwierdził, że spełnia ona wymogi, jakie powinien spełniać projekt uchwały, tzn. pochodzi od podmiotu, który zgodnie ze statutem ma przyznaną inicjatywę uchwałodawczą, został złożony          we właściwym terminie, jest podpisany przez autorów tego projektu, posiada przywołaną podstawę prawną i rozstrzygnięcie, więc ta uchwała nadaje się do procedowania. Oczywiście Przewodniczący Rady zgodnie z wymogami nadał temu projektowi uchwały bieg na najbliższe posiedzenie Rady, więc te wszystkie elementy zostały spełnione przy czym autorom projektu chodziło też o to, żeby weszła ona        w życie najwcześniej z możliwych terminów, czyli 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, zatem wszedłby termin wynikający z przepisów ustawowych. Jeśli chodzi     o stronę merytoryczną, czyli materialną uchwały, to usunięcie tej uchwały z porządku prawnego obowiązującego w Czersku, która jest elementem prawa miejscowego na terenie Gminy Czerska doprowadziło by do daleko idącej analogi w stosunku do obowiązującego modelu ustawodawczego. Ustawodawca przyjął regułę, która sprowadza się do stwierdzenia, że zarządza i gospodaruje mieniem komunalnym Burmistrz, a zasady tego zarządzania i gospodarowania określa Rada w takiej właśnie uchwale, nie odwrotnie (ani też nie tak, że jedno zastępuje drugie). Ponadto ustawa przewiduje w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a w końcówce samego zdania, że do czasu dopóki tych zasad nie uchwali Rada,               a Burmistrz może takie czynności dokonywać za zgodą Rady. Wyjaśnił, że nie można czynić                    z rozwiązania tymczasowego normy funkcjonującej i obowiązującej. Rozwiązaniem docelowym,           czyli regułą ustawodawcy jest to, że mieniem komunalnym zarządza i gospodaruje Burmistrz, a Rada ustala zasady, którymi ma obowiązek się kierować gospodarując mieniem. Zatem stan, który mamy w tej chwili jest zgodny ze stanem prawnym, jaki obowiązuje w tym kraju, natomiast można rozmawiać            o pewnych uchybieniach i mankamentach, jakie są w tym kraju w tym akcie prawnym pochodzącym sprzed 16 lat, bo przez ten okres czasu go nie zmieniano. Przyznał Radnemu Rację, że w Polsce nigdy od 1965 roku umowy nazwanej jako kupno-sprzedaży jest to umowa sprzedaży, która zawiera w sobie elementy zarówno kupna, jak i samej sprzedaży, ale to nie jest powód, do tego aby kwestionować poprawność legislacyjną tej uchwały. Tak samo przyznaje, że w uchwale tej nie powinno być nigdy zapisu o użyczeniu, czyli od samego początku kiedy weszła w życie ustawa o samorządzie gminnym, to nie przyznawano radzie prawa do decydowania o użyczaniu – zasada użyczania nieruchomości. Stwierdził, że to jest w zasadzie koniec mankamentów natury prawnej, które te uchwała będąca przedmiotem obrad posiada. Pozostałe zagadnienia, zwłaszcza jeśli chodzi o rozstrzygnięcia nadzorcze, to na szczęście jeszcze wojewoda nie wydaje wyroków w tym kraju, choć nigdy nie wiadomo, bo może za chwilę będzie. Rozstrzygnięcia nadzorcze, które zostały dostarczone dotyczą zupełnie innych zagadnień: po pierwsze dotyczą rzeczywiście tego użyczenia i to jest bezsporne i tutaj nie ma w ogóle dyskusji w tym zakresie,     a nawet dziwi się Wojewodzie, że tego nie zauważył nie stwierdził nieważności w tym zakresie tej uchwały. Pozostałe rozstrzygnięcia, które autorzy projektu uchwały załączyli dotyczą przekraczania przez radę swojego ustawowego umocowania, czyli swojej delegacji do stanowienia przepisów dotyczących gospodarowania mieniem komunalnym. Jak wcześniej zaznaczył ustawodawca wyraźnie podzielił te zadania na dwie grupy i ani jeden z tych organów, ani drugi nie może ich wzajemnie zastępować              i wykraczać poza swoje granice (część tych rozstrzygnięć dotyczy ustalenia wysokości opłat, terminów opłat, stosowania bonifikat, których nie ma). Dodał, że dysponuje bardzo obszernym orzecznictwem       od roku 1996 do 2018, które wyraźnie stanowi o tym, że zasadą jest gospodarowanie samodzielne Burmistrza, a Rada jedynie ustala zasady i w żadnej mierze pierwszeństwo organu wykonawczego        nie może naruszać i wynika wprost z art. 30 (do art. 30 b) ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 11 ust. 1 i art. 25 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Podsumował, że z tego względu pod względem merytorycznym uchwała taka ma jak najbardziej swoją rację bytu, a jedynie należy się zastanowić nad ewentualną korektą i wprowadzeniem aktualizację ze względu na zaistniałą w między czasie zmianą przepisów w zakresie gospodarki publiczno-prywatnej i w zakresie organizacji pożytku publicznego, które wcześniej po prostu nie istniały.

(1:42:30-1:42:30)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zapytał o inne głosy w dyskusji.

(1:42:32-1:43:57)

Radna Barbara Fierek w związku z tym, że jest to uchwała z 2003 roku ma pytanie do jednego                z inicjatorów odwołania tej uchwały – do Radnego Grzegorza Kobierowskiego, dlaczego kiedy był Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czersku w poprzedniej kadencji nie wystosował takiej uchwały oraz dlaczego nie daje szansy obecnemu Burmistrzowi, kiedy każdy poprzedni Burmistrz mógł swobodnie podejmować decyzje w sprawach gospodarowania mieniem, nigdy nie były kwestionowane takie decyzje. Stwierdziła, że uważa, że zawsze takie zaufanie społeczne dobrze wpływa instytucję Burmistrza,            że godnie reprezentuje mieszkańców i należy umożliwić Burmistrzowi na swobodne podejmowanie decyzji.

(1:43:57-1:45:24)

Radny Maciej Deja ma pytanie do tej grupy radnych: w jaki sposób proponują rozwiązać proces negocjacji zakupu nieruchomości. Chciałby wrócić do sprawy przedszkola w Łęgu, kiedy wówczas mieli podjąć stosowną uchwałę i teraz rodzi się pytanie, czy będą zapraszać sprzedających i kupujących            i podczas sesji będą z nimi rozmawiać i próbować negocjować cenę medialnie, bo przecież obraz              i dźwięk jest rejestrowany. Chciałby na to pytanie uzyskać odpowiedź i puentą tej odpowiedzi ma być to, że jeżeli chodzi o kupno działki w Łęgu, to ceną ma być to, że cena wyjściowa stanowiła 160 tys. zł,         a w trakcie negocjacji cena spadła do 140 tys. zł. Jeżeli Rada podjęła by jakąś uchwałę i ta uchwała zostanie ogłoszona, to sprzedający będzie wiedział jaką maksymalną kwotę może Gmina na to przeznaczyć i daje to do dalszych negocjacji. Czasami może być taka sytuacja, że zobligują Burmistrza do zakupu jakieś konkretnej nieruchomości i wskażą kwotę za którą można tę nieruchomość kupić. Zapytał inicjatorów o to, czy mają jakiś pomysł w jaki sposób to robić.

(1:45:29-1:47:04)

Przewodniczący Klubu Radnych „Czersk dla Pokoleń” Daniel Szpręga stwierdził, że z jednej strony jest jemu przykro i się dziwi, że radni z takim stażem w radzie nie wiedzą tego, że to że on proponował zakup działki w Łęgu nie jest wynikiem jego wymysłu, tylko chodzi o to, że gdyby nie było tej uchwały, która jest przeregulowana i wchodzi w kompetencje Burmistrza, bo czytając te wyroki widać jasno,         że to rada reguluje pracę burmistrza niepotrzebnie. Po drugie wystarczy wpisać na stronie google.pl podjęcie uchwały w sprawie zakupu gruntów na rzecz gminy, to są uchwały intencyjne i Burmistrz dostaje „zielone światło” i wtedy dopiero negocjuje z ewentualnym sprzedającym. To nie jest tak, że Szpręga zaproponował ujęcie w budżecie 160 tys. zł. Dziwi się po prostu, że zostało tak to odebrane, a nie tędy droga. Podsumował, że jemu chodzi o to, aby działali w granicach prawa, bo są samorządem,                  a nie osobą fizyczną, która może stosować wszystko, co nie jest zakazane. Wówczas nie unieważnił Wojewoda, a powinien to zrobić.

(1:47:11-1:47:46)

Radca Prawny Władysław Rzepczyński jeśli mają działać w granicach prawa, zaproponował spojrzeć   w tekst i trzymać się tekstu, bo w końcu ktoś go uchwalił po to, żeby móc go stosować do czasu określenia zasad Burmistrz dokonuje za zgodą Rady Gminy i nie należy robić z czegoś tymczasowego, bo jest wyraźnie napisane tymczasowego. Poprosił, aby nie robić z tego zasady (zasadą jest to samo,      a tymczasowo obowiązuje przez jakiś okres czasu). Tak jest zgodnie z literą prawa, a nie odwrotnie.

(1:47:48-1:48:45)

Radna Elwira Bieszke-Binnebesel powiedziała, że była osobą prawną, która wnioskowała do Mecenasa o taką opinię prawną i wykładnia dokonana przez Pana Rzepczyńskiego jest pełna i przekonuje ją jako radną i prawnika. Poprzez analogię, to organ wykonawczy w Powiecie - Zarząd Powiatu wykonuje takie właśnie akty kupna-sprzedaży i nikt nie ma wątpliwości, że działa w granicach prawa. Dodała,                 że interpretacja przedstawiona przez Mecenasa jest logiczna i na tym etapie przekonuje, że powinni zmienić uchwałę tylko i wyłącznie w tych kwestiach, które są archaiczne, a nie w tych kwestiach, które odbierają Burmistrzowi prawo decydowania o gospodarowaniu nieruchomościami.

(1:48:49-1:49:38)

Radny Maciej Deja chciałby doprecyzować, bo zupełna sesja odbywa się raz w miesiącu zatem zadał pytanie: w jakim trybie Burmistrz będzie mógł podejmować negocjacje, czy wyznaczać pracowników
do negocjacji, jeżeli raz w miesiącu będą dawali „zielone światło” w formie listu intencyjnego. Stwierdził, że Rada nie jest od tego, żeby lobbować kogoś konkretnego, kto chce kupić, bądź sprzedać nieruchomość. Uważa, że Burmistrz powinien mieć trochę władzy w ręki, gdzie może usiąść przy stole      i porozmawiać twarzą w twarz i zaproponować coś, a później się z tego wytłumaczy i będzie z tego rozliczony, bo różne dokumenty na to będą. Zadał pytanie jak ma wyglądać zakup działki „X” przez Burmistrz podczas, gdy sesja odbywa się raz w miesiącu.

(1:49:40-1:50:24)

Radny Grzegorz Kobierowski odpowiedział, że jak wyjaśniał Radny Daniel Szpręga dyskusja była

na poprzedniej sesji i wtedy zaświeciła się lampka kontrolna, że coś z tą uchwałą jest niezgodnego
i wtedy doszli do wniosku, że uchwała z 2003 roku ma wady prawne, co Mecenas to potwierdza.
Wobec tego uważa, że powinni czynić kroki ku temu, żeby dostosować tę uchwałę do istniejącej rzeczywistości, do aktualnego stanu prawnego.

(1:50:29-1:50:34)

Radna Barbara Fierek także uważa, że powinni tę uchwałę dostosować, ale nie powinni jej uchylać.

(1:50:37-1:50:42)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski rozumie, że to wniosek Radnego Kobierowskiego,
o wycofanie tej uchwały.

(1:50:43-1:50:44)

Radny Grzegorz Kobierowski powiedział, że nie ma takiego wniosku.

(1:50:48-1:51:49)

Przewodniczący Klubu Radnych „Czersk dla Pokoleń” Daniel Szpręga odpowiadając Radnemu Maciejowi Deji chciałby przytoczyć jedną z uchwał, którą podejmują rady dzisiaj: jak kupić nieruchomość? Otóż Rada Gminy podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie na rzecz Gminy np. Czersk nieruchomości, nr działki w obrębie takim i takim z przeznaczeniem pod drogę gminną. W § 1 wyraża się zgodę na odpłatne nabycie nieruchomości, w § 2 wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Czerska, w § 3 uchwała wchodzi z dniem podjęcia, do tego dochodzi uzasadnienie i nic więcej nie potrzeba.   Dodał, że wszystko jest zawarte w ustawie o samorządzie gminnym, a po drugie w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

 

(1:51:53-1:51:57)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski zamknął dyskusję na powyższy temat.

 

(1:52:00-1:53:11)

Więcej uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowegoXII/150/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział 20 radnych, Rada przy 4 głosach „za”, 11 „przeciw” i 5 „wstrzymujących się” odrzuciła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/150/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

 

 

 

10.18        wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego – XII/150/19.

 

(1:53:12-1:53:30)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski przedstawił projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody
na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego - XII/150/19. Poinformował, że projekt uchwały był przedmiotem posiedzeń Komisji. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag/wniosków do projektu uchwały.

 

(1:53:31-2:02:32)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski poinformował, że jakiś czas temu Sejm podjął ustawę,

która weszła w życie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zgodnie z tą ustawą organizator przewozów może uzyskać dopłatę do deficytowych linii,

które albo zostały zlikwidowane na minimum trzy miesiące przed wejściem w życie tej ustawy albo

na nowo utworzonych linii autobusowych. Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest Gmina, Związek Międzygminny, Powiat, Związek Powiatów - generalnie samorządy. Gmina Czersk praktycznie tego zadania organizatora do tej chwili

nie wykonywali, bo takie przewozy autobusowe są prowadzone na zasadzie komercyjnej, gdzie takie świadczący usługi transportu zbiorowego utrzymując się z biletów, które sprzedali i oczywiście z dopłat
za bilety ulgowe. Jedną takich linii, która funkcjonowała jakiś czas temu była linia Kwieki-Krzyż-Czersk, która jednak okazała się linią deficytową i przewoźnik zdecydował się ją zlikwidować. Zrobił to w lipcu, czyli mniej niż trzy miesiące przed wejściem w życie nowej ustawy, więc tutaj nie można skorzystać z dopłaty do linii zlikwidowanej, a jedynie można to zrobić dla nowo tworzonej linii. W Ministerstwie podpowiadają, że nowa linia to jest linia na której dodano np. nowy przystanek. Jest to pewna furtka, ale prawnie dopuszczalna. W związku z tym zaczęli rozważać utworzenie nowej linii autobusowej lekko przedłużonej, bo do Wiela, czyli Bielawy-Kwieki-Krzyż-Czersk. W tym celu dwukrotnie spotkał się
z przedstawicielem firmy, która takie usługi wcześniej wykonywała, rozmawiali o rozkładzie jazdy, który tam wcześniej funkcjonował, były tam cztery kursy z Kwiek do Czerska i dwa kursy w przeciwną stronę. Dzięki temu uzyskał kilka danych, dzięki którym wiadomo w jakiej skali byłyby to dopłaty uzyskane z budżetu państwa oraz jakie musiałaby ponosić Gmina. Ustawa mówi o tym, że w roku 2019 do końca 2020 dopłata z funduszu może wynosić maksymalnie 1 zł do kilometra, a od roku 2021 będzie to 0,80 zł do wozokilometra, ale oczywiście nie może przekraczać deficytu, jaki jest na tej linii. Organizator jest również wnieść wkład własny w wysokości 10% kosztów funkcjonowania (czyli 10% do wozokilometra). Poinformował, że te dopłaty są na rok budżetowy, w tym roku został ogłoszony dodatkowy nabór przez Wojewodę, który potrwa do 11 października 2019 r. i może on tylko dotyczyć okresu do końca roku 2019, czyli maksymalnie dwóch miesięcy (tj. listopada i grudnia). Natomiast na kolejny rok budżetowy będzie kolejny nabór i od nowa będzie trzeba składać wnioski. Podsumował, że do tej pory funkcjonująca linia Kwieki-Krzyż-Czersk to było sześć kurów, z tego pięć kursów, to było w dni robocze, których jest w skali roku 252, a jeden kurs to był kurs w dni szkolne, a tych dni jest 180. Licząc długość tej trasy z Kwiek
do Czerska to jest 13 km rocznie przewoźnik przejeżdżał 19 080 km. Rozmawiali o ewentualnym wydłużeniu jednego autobusu z Bielaw do Kwiek i  potem do Czerska i jednego kursu powrotnego, co ułatwiłoby dojazd do Czerska mieszkańcom Wiela. Przy założeniu, że maksymalne stawki za kilometr będą wynosić 3 zł, to łączny koszt funkcjonowania takiej linii przez 12 miesięcy tj. 57 tys. 240 zł w skali roku (koszt Gminy tj. 10% od łącznych kosztów rocznych, czyli 5 tys. 724 zł w skali roku). Powiedział,

że z taką kwotą w przypadku podjęcia takiej uchwały, złożenia wniosku po podpisaniu umowy musieliby się liczyć. Wyjaśni, że obecnie jest mowa o 2 miesiącach, czyli o 1/6 z tej kwoty, czyli około 1 tys. 200 zł, którą musieliby do końca roku potem zarezerwować. Stwierdził, że warto to przetestować i warto złożyć wniosek o uzyskanie dopłaty z funduszu dopłat. Do tego jest potrzebna uchwała Rady Miejskiej
w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług, po podjęciu złożony zostanie wniosek o dopłatę i jeżeli będzie pozytywnie rozpatrzony, podpisują wymaganą umowę z Wojewodą
u operatora, a operatorem myśli, że będzie dotychczasowy przewoźnik, bo nie sądzi, że ktoś jeszcze będzie tą linią zainteresowany, a potem sukcesywnie muszą się zwracać z wnioskiem o dopłatę,
która później będzie wynikała z faktycznego deficytu, czyli operator będzie musiał przekazać szczegółowy plan, jaki jest wynik finansowy Gminy. Zrobią plan pilotażowy na dwa miesiące, ale sądzi że nikt na tej linii nie będzie ubiegać się o dopłatę, ale są też wnioski z innych miejsc w Gminie Czersk, gdzie już mieszkańcy wnioskują o wprowadzenie przewozów regularnych autobusowych, a także docelowo można myśleć o takim modelu, że zamiast organizować transport tylko i wyłącznie dzieci
do szkół podstawowych można dojść do porozumienia z przewoźnikami, że uruchomią linie regularne,
na które jako Gmina będą kupować bilet miesięczny, co jest rozwiązaniem i tańszym dla Gminy i bardziej uniwersalnym, bo dzięki temu będą mogli z tych przewozów korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy naszej Gminy. Stwierdził, ze to jest pilotaż, ale jeśli to wszystko się uda, to będą taką rolę organizatora przewozów autobusowych w przyszłości rozwijać.

(2:02:44-2:03:09)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski dodał, że podczas jego dyżuru był obecny Sołtys Krzyża
z przedstawicielami Rady Sołeckiej z wnioskiem do radnych, z którym można zapoznać się w Biurze Rady o to, żeby Rada pozytywnie przegłosowała ten projekt uchwały i tę linię uruchomili ponownie.

 

(2:03:10-2:03:12)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski otworzył dyskusję na powyższy temat.

(1:03:16-1:03:31)

Radny Maciej Deja ze słów Burmistrza zrozumiał, że jest to program pilotażowy, bo ta linia już była
i linia Czersk, Odry, Wojtal Wieck i dalej o których była rozmowa na zebraniu sołeckim jest też w trakcie rozmów i jest brana pod uwagę?

(2:03:44-2:04:44)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że traktuje to jako pilotaż, bo to jest ustawa która funkcjonuje, natomiast na przykładzie tej linii przetestują jak będzie wyglądało składanie wniosków
i współpraca z operatorem, czyli przewoźnikiem i nie wyklucza w przyszłości złożenia kolejnych wniosków. Oczywiście jest wniosek mieszkańców Sołectwa Wieck, żeby również w tym sołectwie był publiczny transport, o czym rozmawiali, ale należałoby pomyśleć o połączeniu go publicznego transportu z dowozem dzieci do szkół których sporo jeździ na trasie Gotelp, Wojtal, Wieck, Łąg, ale jest to kwestia przyszłego roku, aby to wprowadzić. Dodał, że jeżeli wszystko w tym roku pójdzie dobrze i ta linia się przyjmie i te dopłaty będą funkcjonowały, to przewoźnicy będą potrzebowali takiej współpracy z Gminą, bo dla firmy która to robi będzie to pierwsza umowa z organizatorem, jakim jest Gmina. Do tej pory robili to tylko i wyłącznie na zasadach komercyjnych, więc również PKS do takich umów też będzie się dopiero przymierzał, więc jeśli będą zainteresowani, to tak jak mówił rozszerzą tę formę komunikacji publicznej
na terenie Gminy Czersk.

 

(2:04:49-2:05:26)

Żadnych uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego XII/150/19. Przeprowadzono głosowanie imienne, w którym brało udział

20 radnych, Rada przy 20 głosach „za” podjęła następującą uchwałę:

 

U c h w a ł a Nr XII/150/19

/pełen tekst uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu/.

(2:05:27-2:05:39)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski ogłosił 5 minut przerwy w obradach.

 

Do pkt. 11

 

(część 3  0:46-0:52)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski wznowił obrady po przerwie.

 

(0:58-15:03)

Wiceprzewodniczący Rady Piotr Kosobucki poinformował, że od dnia 18 czerwca 2019 r. do dnia             24 września 2019 r. wpłynęło 60 interpelacji. Odczytał skróconą treść złożonych interpelacji.

Do pkt. 12

 

(15:20-16:05)

Radna Elwira Bieszke-Binnebesel powiedziała, że zwraca się z wnioskiem, a jednocześnie prośbą       o szanowanie czasu pracy i w związku z tym, czy nie mogłoby być tak, aby raz spotkały się wszystkie komisje w celu omówienia materiałów na sesję. Oczywiście materiały są przesyłane wcześniej i radni mogą się z nimi zapoznać, a jeśli są pytania, wątpliwości, to można je zadawać na wspólnym spotkaniu. Po pierwsze będą mogli poznać swoje zdania jeszcze przed sesją, a po drugie oszczędziło by to trzykrotnych, a nawet czterokrotnych wysłuchiwań i omawiania tych samych kwestii.

 

(16:12-18:32)

Zastępca Burmistrza Bogumiła Ropińska z uwagi na to, że jutro Burmistrz będzie podpisywał umowę na projekt rewitalizacyjny chciałaby powrócić do przeszłości. Chciałaby powrócić do zeszłej kadencji, kiedy to podejmowali trudną decyzję o tym, żeby nie wyrazić zgody na podpisanie umowy                      na dofinansowanie w takim kształcie, jak zaproponowała poprzednia Burmistrz i dlatego dzisiaj czuje się zobowiązana, ponieważ sama podejmowała taką decyzję, namawiała Radnych do tego, więc dzisiaj chciałaby podziękować tym Radnym, którzy wtedy jej zaufali i zaufali tej inicjatywie i zagłosowali „przeciw”. Wymieniła następujących radnych: Radny Zenon Konefka, Radna Lucyna Zawiszewska, Radny Maciej Bruski, Radna Lidia Kroplewska, Radna Barbara Fierek, Radny Maciej Deja, Radny Krzysztof Reszka, Radny Jacek Grzella oraz Radny Przytarski i Radny Kosobucki. Podziękowała za zaufanie, bo wie że to nie było łatwe, zbliżała się kampania wyborcza i co niektórzy musieli spojrzeć swoim wyborcom w twarz i tłumaczyć taką, a nie inną decyzję. Dodała, że dzisiaj wiadomo, że to była ryzykowna, ale słuszna decyzja, dlatego dziękując chciała również prosić o takie zachowanie teraz kiedy, tak naprawdę nie są w opozycji, tylko mogą wiele rzeczy dobrych zdziałać na rzecz naszych mieszkańców. Kończąc powiedziała, że pozostawia, to pod rozwagę.

(18:35-19:30)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że zgodnie z wcześniejszą sugestią,
żeby powołać taki zespół do przygotowania projekt Statutu Gminy, jak i statut jednostek pomocniczych został przygotowany, natomiast do wniesienia uwag i do przygotowania na kolejną sesję tych ewentualnych poprawek zaproponował, że do przyszłego czwartku, czyli 10 października br. radni zgłaszają do swoich przewodniczących klubów, bądź do przewodniczących komisji ewentualne propozycje i tego dnia (po ustaleniu godziny) spotkają się na pierwszym, być może ostatnim spotkaniu, gdzie te ewentualne uwagi i poprawki będzie można do tego projektu statutu wnieść.

(19:32-9:55)

Radny Krzysztof Reszka chciałby wrócić do sprawy interpelacji składanych do Powiatu. Otóż rozmawiał z Przewodniczącym i kiedyś było zorganizowane spotkanie Burmistrza ze Starostą, zatem zapytał

czy doszło do takiego spotkania i czy Urząd otrzymuje odpowiedzi na interpelacje Radnych z Powiatu?

(20:02-20:37)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski odpowiedział, że do spotkania poświęconemu temu tematu nie doszło, natomiast on dosyć często zwraca uwagę Staroście, że Radni dopominają się odpowiedzi,

ale jak widać jest to bezowocne i myśli, że po raz kolejny spróbują zaangażować Radnych Powiatowych

i przyjąć zasadę, że co jakiś czas się z nimi spotka. Natomiast teraz, kiedy trwają prace nad projektem budżetu Gminy i Powiatu, więc jest to dobry czas i jeszcze raz poprosi aby interweniowali w sprawach, które są poruszane przez Radnych Rady Miejskiej w Czersku.

(20:40-22:33)

Radna Lucyna Zawiszewska powiedziała, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym interpelacje
i zapytania powinny zostać umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli chodzi o interpelacje

i zapytania Radnych, są one w BIP umieszczane, jednak nie są na bieżąco wprowadzane na stronie Urzędu, jest taki wymóg ustawowy oraz dodatkowo w sposób zwyczajowo przyjęty np. na tablicy ogłoszeń. Zatem ma prośbę, aby na stronie Urzędu interpelacje zatrzymały się na maju 2019. Poprosiła, aby te sprawy zostały na bieżąco uregulowane i wprowadzone. Ponadto zgodnie z ustawą od tej kadencji nagrania z sesji i wykazy głosowań również umieszczane są oprócz tego, że w BIP, to również na stronie Urzędu. Ma prośbę do Przewodniczącego, aby jednak to naprawić, aby te sprawy zostały umieszczone na stronie Gminy Czersk. Ponadto w imieniu Klubu Radnych „Blisko Waszych Spraw” chciałaby za chwilę złożyć na ręce Burmistrza wnioski do budżetu Gminy na 2020 rok. Jest ich prawie 40, liczą na pozytywne zaopiniowanie niektórych wniosków. Dodała, że zdają sobie sprawę, że niektórych spraw nie są w stanie wykonać w przyszłym roku, ale na pewno są one „do realizacji” i możliwe w tej kadencji.

/przekazała Burmistrzowi wnioski do budżetu Gminy na rok 2020/.

 

 

(22:52-23:11)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski odpowiedział, że oczywiście zwróci się do Burmistrza, który jest dysponentem i zarządcą BIPu o uzupełnienie tych spraw.

(23:11-23:11)

Radna Lucyna Zawiszewska powiedziała, że BIP jest uzupełniony, chodzi jej o stronę Czerska.

(23:13-24:36)

Radny Zenon Konefka poinformował, że na poprzedniej sesji zgłaszał problem dwóch ulic Gajowych pod tym samym numerem kodu pocztowego. Przy okazji chciałby się dowiedzieć, czy coś w tej sprawie się posunęło. W związku z tym, że to zgłosiły osoby u których już pewne problemy się pokazały, a chodzi o ul. Leśną i Podleśną w Czersku i w Malachinie, ul. Szkolną w Czersku i w Malachinie. Jest ul. Akacjowa w Czersku i w Malachinie i taki wniosek, żeby w miarę możliwości postarać się, jeśli chodzi
o miejscowości w Gminie o innym kodzie pocztowym, bo nawet końcówka tego kodu pocztowego jest nieco inna, żeby nie dublować nazw ulic (listonosz ma problem z rozszyfrowaniem, a teraz kiedy jest wielu kurierów z zewnątrz kierują się tylko kodem pocztowym i nazwą ulicy co stwarza problemy).

(24:43-25:17)

Radny Maciej Bruski ma wniosek dotyczący przejścia dla pieszych na ulicy Dworcowej (przy cukierni Pana Kropidłowskiego), gdzie pojawiło się dość wyraźne obniżenie nakładki asfaltowej.                   Poprosił o naprawienie tego, bo stwarza to niebezpieczeństwo pieszych przechodzących przez przejście.

(25:20-29:00)

Radny Daniel Szpręga ma kilka wniosków:

1)      Dotyczy udzielania radnym odpowiedzi na interpelacje, poprosił aby te odpowiedzi były pełne. Poinformował, że Przewodniczący Rady nie opublikował pewnej odpowiedzi na jego interpelację, która była złożona w lipcu tego roku, a dotyczyła Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Czersku. Zawnioskował, aby Przewodniczący tego dokonał i udostępnił wszystkim drugą część odpowiedzi, a mianowicie odpowiedź Pani Dyrektor SPZOZu już bez zakrywania jakichkolwiek nazwisk, ponieważ uważa, że tego typu działania są tworzeniem własnego prawa,         a mówić oględnie jest to bezprawie. Dodał, że nie mają nic do ukrycia, nie mają „służb specjalnych”,   a są pracownikami Urzędu, czy jednostek i wszystko co mieści się w naszych działaniach jest jawne, więc poprosił, żeby nie tworzyć jakieś fikcji.

2)      Poprosił, aby nie przesyłać do Radnych dokumentów na sześć minut przed otwarciem sesji,
tylko przygotować je następnym razem w formie papierowej i położyć każdemu na stole,
żeby wiedzieli o co chodzi. Dodał, że maile przychodzą, a radni ich nie czytają, bo akurat podążają
na sesję.

3)      W związku z tym, że okazało się, że system głosowania jest dosyć wadliwy zawnioskował o to,       aby rozpatrzyć możliwość zakupu nowego, prostszego systemu, aby uprościć pracę. Dodał, że dziś spędzili ponad godzinę dłużej przez ten system, który nie do końca jest dobry.

4)      Ponieważ Miasto Sopot jest prekursorem, było pierwszym polskim miastem, które stworzyło budżet obywatelski zawnioskował o to, aby z dokumentacji na której zbierane są głosy wykreślić całkowicie numer PESEL. Dodał, że miast Sopot ma tylko i wyłącznie rok urodzenia, imię, nazwisko i adres. Dodał, że nie ma tam PESEL, bo wiadomo, że mieszkańcy obawiają się, a było to poruszane           na jednym ze spotkań.

5)      Żałuje, że podczas sesji nie było dyskusji o rewitalizacji, natomiast Wiceburmistrz przedstawiała swoją subiektywną ocenę dotyczącą rewitalizacji, natomiast oni jako klub mają swoją. Stwierdził,      że nic nowego się tutaj nie zadziało – dworzec w 2/3 będzie nie wyremontowany i jest ciekawy,        jak to dalej pójdzie, gdy będzie otwarcie 1/3 części dworca, chociaż dziś Burmistrz „przemycił” między słowami, że już część środkowa będzie w jakimś stopniu remontowana, oczywiście w ramach kosztów niekwalifikowalnych z budżetu Gminy Czersk.

6)      Stwierdził, że wszyscy Radni zostali dzisiaj wprowadzeni przez Burmistrza w błąd, ponieważ Burmistrz powiedział, że podczas gali „Młyńskich Kół” nie miał na sobie insygniów władzy, a je miał
– są liczne fotografie na stronie czersk.pl (pokazał opublikowane fotografie). Dodał, że czuje się zawiedziony, bo Burmistrz powiedział, że on tego nie przeglądał i jest mu z tego powodu przykro.

(29:01-29:25)

Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski powiedział, że ufa, że te zdjęcia są i Pan Burmistrz          ma insygnia, widocznie to niedopatrzenie. Jeśli chodzi o BIP powtórzył jeszcze raz, że dysponentem jest Burmistrz, więc zwróci się z prośbą o uzupełnienie pewnych niedociągnięć, jeżeli takie są.

(29:32-30:45)

Radny Łukasz Formella powiedział, że zbliżają się do końca sesji z której można wyciągnąć wnioski       z tego, co tutaj się działo – on wyciągnął pierwszy wniosek, a mianowicie była dyskusja o drodze            na Pustki, otóż razem z Radną Lidią Kroplewską i Radną Lucyną Zawiszewską w zeszłym tygodniu wzięli udział w zebraniu sołeckim w Zapędowie, ale niestety Pani Zawiszewska była zmuszona przekazać złą opinię mieszkańcom w tym względzie i powiedziała, że spotkała się z Panem Starostą, który stwierdził,   że nie było ze strony Urzędu, czy też Burmistrza Czerska, żeby naprawić drogę powiatową               Rytel-Zapędowo. Natomiast on taką informację usłyszał z ust Sołtysa Zapędowa, który usłyszał to         od jednego z radnych powiatowych. Chciałby, aby mogli też rozwiać te wątpliwości rozwiać                       i mieszkańców zadowolić, może trzeba by usłyszeć stanowisko Burmistrza i zaproponować jakiś list intencyjny w tej sprawie.

(30:56-31:38)

Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski powiedział, że postanowił trzymać się porządku obrad               i traktować ten punkt jako wnioski, więc również ten wniosek potraktuje jak poprzednie i się odnosił        nie będzie, dodał przyjął wniosek Radnego Łukasza Formelli. Natomiast chciałby publicznie przeprosić Radnego Daniela Szpręgę, ponieważ przypomniał sobie, że faktycznie ten łańcuch miał, więc jak widać czasami takie rzeczy umykają. Powiedział, że rzeczywiście w łańcuchu na „Młyńskich Kołach” był,          za co jeszcze raz przeprosił.

 

Do pkt. 13

 

(31:47-32:24)

Ponieważ więcej uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Krzysztof Przytarski podziękował wszystkim za udział i zakończył XII sesję Rady Miejskiej w Czersku.

 

Przewodniczący Rady

 

Krzysztof Przytarski

 

 

Protokolant:                     

Monika Brzezinska